České technologie se budou podílet na zvyšování bezpečnostních standardů jaderné elektrárny Záporožská na jihovýchodě Ukrajiny. Česká exportní banka (ČEB) je pomůže ukrajinské straně od tuzemského výrobce, Škody JS a.s., koupit. Dodávku z české produkce použije ukrajinský vlastník Záporožské elektrárny NAEK Energoatom a právě jemu ČEB na koupi výrobků z Plzně půjčí 30 milionů korun. ČEB tak zafinancuje dodávku systému pro zaslepení kanálů ionizačních komor největší jaderné elektrárny v Evropě.

jaderná energie - ČEB zafinancuje bezpečnost největší jaderné elektrárny v Evropě - V Česku (gallery 37 photos1 34036 1024) 1
Bloky Záporožské JE byly spouštěny mezi lety 1985 a 1989 a poslední byl uveden do provozu po delší přestávce až v roce 1996. Všechny mají reaktory typu VVER-1000. (Zdroj: Energoatom.kiev.ua)

„Půjčkou pro ukrajinského partnera podpoříme tuzemskou výrobu zboží s vysoce přidanou hodnotou. Navíc se realizací tohoto obchodního případu zařazuje Česká exportní banka mezi absolutní světové špičky v oboru,“ komentuje předseda představenstva a generální ředitel ČEB Karel Bureš.

Pro Škodu JS je Ukrajina z hlediska exportu po Slovensku a Maďarsku třetím nejvýznamnějším trhem. „Jsme na něm díky dlouhodobé spolupráci a dodávkám dobře zavedeni a vidíme v něm i potenciál do budoucna. Významně se podílíme na modernizaci tamních jaderných elektráren a zvyšování jejich bezpečnosti,“ dodává předseda představenstva a generální ředitel Škody JS Josef Perlík.

Práce na Záporožské elektrárně si vyžádala takzvaná postfukušimská opatření, tedy zvýšení bezpečnostních standardů, které vyžadují úřady v souvislosti s havárií v jaderné elektrárně v japonské Fukušimě v roce 2011. Škoda JS namontuje zařízení ještě letos.

Stejným způsobem ČEB již profinancovala několik obchodních kontraktů mezi ukrajinským odběratelem NAEK Energoatom a českým dodavatelem Škoda JS v celkové výši 1,1 miliardy CZK.

Zdroj: ČEB

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..