Odlití prvního konstrukčního betonu pro dva Ruskem stavěné reaktory VVER ve třetím a čtvrtém bloku jaderné elektrárně Kudankulam v indickém svazovém státu Tamilnádu proběhlo dne 29. června. Tento milník následoval potom, co indická regulační rada Atomic Energy Regulatory Board udělila souhlas. Bloky přestavují druhou část projektu JE Kudankulam.

jaderná energie - Byla oficiálně zahájena výstavba třetího a čtvrtého bloku JE Kudankulam - Nové bloky ve světě (TH03 KUDANKULAM 1164176f) 1
První dva bloky JE Kudankulam (zdroj: Weekly Times of India)

Odlití prvního konstrukčního betonu značí oficiální zahájení výstavby jaderného bloku, ačkoliv přípravné práce v této lokalitě probíhají již několik let.

Valery Limarenko, prezident inženýrské dceřiné společnosti korporace Rosatom – skupiny ASE Group, poukázal v prohlášení na rusko-indickou „strategickou vizi“ ohledně spolupráce při mírovém využívání atomové energie, která předpokládá výstavbu nejméně dvanácti nových ruských výrobních bloků v Indii do roku 2020.

„Máme v úmyslu pokračovat ve sdílení našich nejlepších postupů s Indií v tomto důležitém průmyslovém odvětví, což usnadní energetickou bezpečnost této přátelské země,“ prohlásil Limarenko.

„Výstavba jaderné elektrárny Kudankulam s naší pomocí je nejdůležitějším projektem. Na konci roku 2016 a na počátku roku 2017 naše společnost provedla finální předání prvního výrobního bloku a předběžné předání druhého bloku zákazníkovi; tyto události byly připomenuty slavnostní ceremonií při předávání bloků indickým obyvatelům. Dnes začínáme budovat třetí a čtvrtý blok JE Kudankulam,“ poznamenal.

Andrey Lebedev, viceprezident pro projekty v jižní Asii, doplnil: „Odlití prvního betonu značí zahájení období výstavby, jak je definováno ve smluvních závazcích. Tato událost představuje zahájení prací na výstavbě elektrárny v plném rozsahu s budoucí instalací ruského zařízení do elektrárny.“

Jaderná elektrárna Kudankulam nyní obsahuje dva reaktory VVER v provozu. Tyto bloky zahájily komerční provoz v prosinci roku 2014 a dubnu roku 2017. Nové bloky jsou budovány v rámci mezivládní dohody podepsané mezi Moskvou a Novým Dillím v roce 1998 – v rámci druhé fáze, která následuje.

Bloky číslo tři a čtyři budou „opakovaným designem“ prvních dvou bloků elektrárny – se „zlepšeními“ založenými na zpětné vazbě z uvádění do provozu a provozních zkušeností z prvních bloků, doplnila rada AERB. Hlavním dodavatelem je společnost Atomstroyexport a hlavním designérem je podnik Atomenergoproekt. Obě společnosti jsou součástí skupiny ASE Group.

Rusko a Indie na začátku minulého měsíce podepsaly rámcovou smlouvu umožňující výstavbu třetí části této elektrárny, která pokrývá výstavbu pátého a šestého bloku JE Kudankulam.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..