Společnost EDF Energy v minulém měsíci dokončila svoji první zakládací kampaň použitého paliva do nového suchého skladiště paliva pocházejícího z tlakovodního reaktoru v JE Sizewell B. Jedná se o první suché skladiště ve Spojeném království.

jaderná energie - Byla dokončena první zakládací kampaň do britského suchého skladiště - Ve světě (Sizewell B dry store fuel loading 460 Holtec) 1
Nové skladiště pro použité jaderné palivo v JE Sizewell B (zdroj: WNN)

Nové skladovací zařízení – dodané americkou firmou Holtec International – bylo uvedeno do provozu v dubnu minulého roku a první kontejner s názvem HI-STORM MIC obsahující použité palivo z reaktoru byl umístěn do skladiště v březnu letošního roku. Během první zakládací kampaně bylo do skladovací budovy umístěno dalších šest kontejnerů.

Slavnostní ceremonie – jež se zúčastnilo asi 250 lidí – se konala dne 15. června při příležitosti dokončení suchého skladiště paliva a první zakládací kampaně.

Generální ředitel společnosti EDF Energy Vincent de Rivaz během této události uvedl: „Průmyslová strategie, zejména v jaderném průmyslu, vyžaduje dlouhodobou vizi. Společnost EDF Energy tímto projektem znovu ukázala, že toto dokážeme.“

Generální ředitel společnosti EDF Energy Generation Stuart Crooks poznamenal, že suché skladiště paliva „bylo přijato ke spokojenosti předních světových požadavků pro jadernou bezpečnost ve Spojeném království a vzhledem k potřebám jaderné elektrárny Sizewell B“. Dodal, že nové skladovací zařízení „umožní bezpečné uložení použitého paliva v lokalitě elektrárny po celou dobu životnosti JE Sizewell B“, nebo dokud nebude k dispozici hlubinné geologické úložiště. Skladiště, poznamenal Crooks, umožní pokračující provoz jaderné elektrárny Sizewell B nejméně do roku 2035.

Podle současných ujednání je všechno použití palivo z reaktoru Sizewell B od doby, kdy začal v roce 1995 vyrábět bezemisní elektřinu, bezpečně uskladněno pod vodou v bazénu pro použité palivo, který však nebyl navržen tak, aby v něm bylo uloženo použité palivo vyprodukované za celou dobu životnosti elektrárny. Do palivového bazénu se ukládá palivo z aktivní zóny reaktoru, které je jak horké, tak vysoce radioaktivní. Voda v tomto bazénu ochlazuje palivo a vytváří bariéru proti záření mezi použitým palivem a okolním prostředím.

Suché skladování paliva je způsob ukládání požitého jaderného paliva, které již bylo vychlazeno v bazénu pro použité palivo. Palivo je naloženo do kovového kontejneru, který je následně uzavřen svárem, a poté se umístí ve větším hermeticky utěsněném sudu z oceli a betonu.

Pokrok v jaderné elektrárně Sizewell B představuje první použití technologie společnosti Holtec pro suché skladování použitého jaderného paliva. Technologie suchého skladování je jinak používána napříč Spojenými státy a Evropou.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..