Bulharská agentura Bulgaria’s nuclear regulatory agency (BNRA) plánuje využít 3 miliony eur z Evropské banky pro obnovu a rozvoj k financování ve své úlohy při vyřazování prvních čtyř bloků jaderné elektrárny Kozloduy z provozu. Peníze budou použity z fondu Kozloduy International Decommissioning Support Fund, který spravuje londýnská banka.

jaderná energie - Bulharský regulátor uspořádá tendr pro JE Kozloduy - Back-end (kozloduy nuclear plant e1338788271456) 1
JE Kozloduj (zdroj: Sofiaglobe)

Banka dne 30. června oznámila, že ve třetím čtvrtletí letošního roku zahájí nabídku na poskytování technické podpory při práci v elektrárně, včetně správy radioaktivního odpadu. Očekává se, že tato podpora začne počátkem příštího roku a potrvá dalších 18 měsíců, doplnila.

Tato podpora pomůže agentuře BNRA zhodnotit dokumentaci držitele licence, rozvinout její regulační rámec v souladu s osvědčenými postupy Evropské unie a zlepšit její kapacity v odvětví vyřazování jaderných bloků z provozu a nakládání s odpady.

Během jednání o vstupu Bulharska do Evropské unie se Bulharsko zavázalo, že uzavře první a druhý blok JE Kozloduy do konce roku 2002 a třetí a čtvrtý blok této elektrárny trvale odstaví do konce roku 2006. Všechny čtyři bloky obsahují reaktory s designem VVER-440 model V-230, které Evropská komise již dříve klasifikovala jako nevhodné k modernizacím. Bloky číslo 3 a 4 však měly vylepšený design a blížily se více k pozdějšímu designu V-213 než ostatní typy z jejich třídy. Ačkoliv průzkum veřejného mínění z roku 2005 ukázal 75% podporu pro udržení těchto dvou reaktoru v provozu, vláda nakonec nařídila jejich trvalé odstavení koncem prosince roku 2006. Bulharsko vstoupilo do EU dne 1. ledna roku 2007.

V listopadu roku 1999 podepsaly bulharská vláda a Evropská komise memorandum o porozumění, podle něhož vláda přijala pevný závazek uzavřít a vyřadit z provozu tyto čtyři bloky. Fond Kozloduy International Decommissioning Support Fund byl zřízen za účelem podpoření činností spojených s vyřazením jaderných bloků z provozu a aby zmírnil negativní důsledky předčasného uzavření bloků.

Jaderná elektrárna Kozloduy se nachází v blízkosti řeky Dunaje poblíž hranice s Rumunskem.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..