Británie v minulosti uzavřela kontrakty na přepracování použitého paliva v přepracovacím závodě Sellafield. Po oddělení Velké Británie od Evropské unie vyvstaly otázky, co s použitým palivem. Británie nyní uchovává 126 tun jaderného materiálu z německých, italských a švédských elektráren. Pokud se Británie nedohodne s Evropskou unií, hrozí, že toto množství bude navráceno původním vlastníkům. Více se dočtete v následujících odstavcích, celý článek najdete zde.
 
jaderná energie - blisty.cz: Británie vyhrožuje, že vrátí do Evropy vyhořelý jaderný materiál - Palivový cyklus (PFSP4) 1
Největší skladovací bazén v Sellafieldu (zdroj: Sellafieldsites.com)
Británie signalizovala, že i když ruší svůj podpis pod dohodou o evropské jaderné spolupráci Euratom, jejímž signatářem je od roku 1957, chce i po odchodu z EU spolupracovat v jaderné oblasti s Evropskou unií. Dohoda Euratom reguluje civilní užívání atomové technologie a kritikové se obávají, že rozhodnutí britské vlády zrušit svou účast na dohodě Euratom ohrozí dodávky součástek pro britské jaderné reaktory, dodávky jaderného paliva pro britské jaderné elektrárny a dodávky lékařských izotopů pro léčení rakoviny. 
Celý článek najdete zde.
O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..