Nejnovější letadlová loď amerického námořnictva s jaderným pohonem – Gerald R Ford – byla oficiálně uvedena do provozu prezidentem Donaldem Trumpem při slavnostní ceremonii v Norfolku ve státě Virginii.

jaderná energie - Americké námořnictvo uvedlo do provozu novou jadernou letadlovou loď - Ve světě (Gerald Ford commissioning 460) 1
Letadlová loď General R Ford (zdroj: WNN)

Loď Gerald R Ford (CVN 78) je vlajkovou lodí třídy Ford, která je první novou třídou letadlových lodí amerického námořnictva za více než 40 let, a která zahájí postupnou výměnu nosičů třídy Nimitz. Pojmenována je podle 38. prezidenta Spojených států, který sloužil jako korvetní kapitán v americkém námořnictvu.

Jedná se rovněž o první americkou letadlovou loď, která má být zcela poháněna elektrickou energií, její dva reaktory Bechtel A1B jsou asi o 25 % výkonnější než bloky A4W v amerických letadlových lodích třídy Nimitz.

Plavidlo postavené podnikem Newport News Shipbuilding, divizí společnosti Huntington Ingalls Industries, má délku 337 metrů a bude mít posádku čítající kolem 4 550 lidí – včetně lodního personálu, personálu leteckého křídla a dalších lidí. Loď byla formálně doručena americkému námořnictvu dne 31. května poté, co úspěšně dokončila přejímací zkoušky.

Výstavba druhého plavidla třídy Ford – John F Kennedy (CVN 79) – započala v roce 2015. Dále je pak plánováno ještě třetí plavidlo – Enterprise (CVN 80).

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    Finančně vysoce nákladná loď jako je G.R.Ford, je koncipována pro energeticky náročné zbraňové systémy. Není zde však řešen zdvojený, doplňkový pohybový zdroj, lodní šrouby jsou ne zcela dostačující. Obranné systémy lodě, odhaduji, že vyžadují až 30 % nákladů na výzbroj. Vlajková loď bude v přpadě konfliktu vždy upoutávat pozornost na její překvapivou destrukci, proto jako následnou- vhodnější koncepci považuji výrobu malých rychlých lodí moderně vyzbrojených raketovou technikou a ponorková plavidla. Další počet obdobných lodí zatíží značně rozpočet a neumožní zbrojní variabilitu, která je v podstatě rozhodující pro různé podmínky aplikace.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..