Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) je zavedená instituce dohlížející na jaderné programy po celém světě. Nelehká cesta agentury za uznáním započala před 60 lety. Tato agentura zahájila svoji činnost dne 29. července 1957, kdy její stanovy ratifikovalo prvních 18 států – z toho tři jaderné mocnosti. V roce 2005 byla agentura oceněna Nobelovou cenou za mír.

jaderná energie - Agentura MAAE dohlíží na jaderná zařízení po celém světě již 60 let - Ve světě (IAEA 60 Years LOGO blue) 1
Agentura MAAE byla založena před šedesáti lety (zdroj: events.foratom.org)

Agentura, jejímž účelem je dohled nad využitím atomu, vznikla pod záštitou Organizace spojených národů (OSN) jako odpověď na obavy a očekávání nového jaderného věku. Funguje jako odborný orgán při kontrole dodržování mezinárodních smluv o nukleárních zbraních, jako mezivládní fórum pro vědeckou spolupráci při mírovém využívání jaderné energie a jako inspekční orgán dohlížející na uplatňování bezpečnostních standardů v civilních jaderných projektech.

V době, kdy byla založena, fungovaly ve světě pouze dvě jaderné elektrárny – v SSSR a v USA. Nyní vyrábí elektrickou energii téměř 450 jaderných reaktorů v 35 zemích světa. Založení agentury bylo navrženo v prosinci roku 1953 americkým prezidentem Dwightem Eisenhowerem v jeho projevu v OSN s názvem Atom pro mír. Agenturu zřídila rezoluce Valného shromáždění OSN z prosince roku 1955. Následně v červenci 1957 schválila stanovy MAAE mezinárodní konference v New Yorku, které se účastnilo 82 zemí včetně tehdejšího Československa. První konference agentury MAAE se konala v říjnu 1957 ve Vídni, kde má agentura sídlo dodnes.

Již krátce po založení agentury se politická situace ve světě natolik vyhrotila, že agentuře MAAE bránila začít pracovat na úkolech, jež jí ukládal její statut. Až poté, co skončila kubánská krize, a svět stál na pokraji jaderné katastrofy, byla v roce 1961 uvedena do provozu mezinárodní laboratoř v Monaku, jež byla zaměřená na studium radioaktivity moří, a laboratoř v Seibersdorfu v Rakousku.

Obavy ohledně zneužití nukleárních technologií rostly, když se členy jaderného klubu staly kromě USA, SSSR a Británie také Francie (1960) a Čína (1964). Přání řady států, aby se zamezilo jadernému zbrojení, vyústilo v uzavření Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) v roce 1968. Tato smlouva agentuře MAAE uložila kontrolovat využívání jaderné energie k mírovým účelům.

Až do začátku 90. let vedlo činnost agentury MAAE spíše přání, aby svět využíval energii z jádra užitečně. Spousta skutečností – závažné havárie, rozšíření atomového klubu o Indii a Pákistán, jaderné ambice dalších zemí a především odhalení tajného jaderného programu Iráku – donutila inspektory, aby se místo sepisování dat a spoléhání na údaje dodané státy stali skutečnými „hlídacími psy“ atomových zařízení. Agentura MAAE zavedla přísnější kontroly a vybídla smluvní státy k posílení jejich závazku: dodatkový protokol ke smlouvě NPT schválený agenturou MAAE v roce 1997 rozšiřuje možnosti kontrol.

V roce 2005 si celý svět připomněl 60. výročí svržení jaderných bomb na Hirošimu a Nagasaki. Právě v tomto roce získala agentura MAAE a její generální ředitel Muhammad Baradej Nobelovu cenu za mír. Norský Nobelův výbor ocenil „úsilí zabránit tomu, aby byla jaderná energie zneužívána pro vojenské účely, a zajistit, aby jaderná energie pro mírové účely byla využívána co nejbezpečnějším způsobem“.

Egypťan Baradej, jenž stál v čele agentury v letech 1997-2009, označil za největší úspěchy agentury MAAE odhalení severokorejského jaderného programu v roce 1992, odzbrojení Iráku a ustoupení Libye od jejího jaderného programu.

Agentura MAAE není pod kontrolou žádného orgánu OSN, avšak podává zprávy Valnému shromáždění a Radě bezpečnosti. Nyní sdružuje 168 států. Bývalé Československo patřilo k zakládajícím zemím. Samostatná Česká republika je členem od svého vzniku (tj. od roku 1993).

Pro agenturu MAAE v současnosti pracuje asi 2 500 lidí a její roční rozpočet přesahuje půl miliardy eur (přes 13 miliard korun). Ve světě kontroluje přes tisíc zařízení několik stovek inspektorů. Tito inspektoři pravidelně navštěvují i české jaderné elektrárny. V současné době je agentura MAAE mediálně nejviditelnější díky svému monitorování jaderných programů KLDR a Íránu.

Vrcholným orgánem agentury MAAE je Rada guvernérů v čele s generálním ředitelem. Zástupci všech států se schází jednou ročně na generální konferenci, která se koná většinou v září. Za 50 let se v čele agentury MAAE vystřídalo pět generálních ředitelů. Prvním byl Sterling Cole ze Spojených států (1957-1961), po něm Švédové Sigvard Eklund (1961-1981) a Hans Blix (1981-1997) a Baradej (1997-2009). Nyní stojí v čele agentury Japonec Jukija Amano.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..