Černobylskou oblast možná zaplní fotovoltaické panely. Nejedná se tedy o spuštění odstavených, nebo výstavbu nové jaderné elektrárny. Nyní bude probíhat pouze předběžné zkoumání vhodnosti krajiny pro výstavbu a provoz fotovoltaických panelů. Práci bude stěžovat radioaktivita přírodního pozadí, která je kvůli nehodě z roku 1986, vyšší než je pro danou lokalitu standardní. Podrobnosti o dalším průběhu projektu se dočtete v následujících odstavcích, celý článek zde.

jaderná energie - 24zpravy.com: Černobylská elektrárna zahájí provoz. Po 31 letech od tragédie - Zprávy (0102060737300 1024 x 679) 1
Ilustrační obrázek černobylské elektrárny (zdroj: http://chernobylgallery.com)

Farmu by měl postavit největší francouzský energetický podnik Engie za 969 milionů liber (28,4 miliardy Kč). Solární panely by měly pokrýt celou elektrárnu a přilehlou oblast. Podle Ostapa Semeraka, ukrajinského ministra ekologie, začne Engie s prvními testy proveditelnosti příští týden. Výsledky oznámí na konci letošního roku.

„Zkušenosti Francie s jadernou energií jsou jedním z důvodů, proč s nimi chceme spolupracovat,“ vysvětloval Semerak rozhodnutí Ukrajiny pro server Washington Post. Dodal zároveň, že firma se vládě ozvala sama poté, co země oznámila plány přeměnit Černobyl na producenta obnovitelných energií.

Černobyl Si Loni Připomínal 30. Výročí Jaderné Katastrofy

Mluvčí společnosti Engie potvrdil, že firma projekt s ukrajinskou vládou řeší, ale odmítl sdělit více detailů. „Ukrajina má vysokou míru slunečního zření, ale zdejší investoři nechtějí do podobných technologií investovat. Také je obsazují vysoké počáteční náklady,“ popisoval situaci v zemi pro agenturu Bloomberg solární analytik Pietro Radoia.

Míra Radiace Nejspíš Únosná

Černobylská katastrofa způsobila v roce 1986 56 přímých smrtí. Jejich celkový počet se ale může v důsledku rakoviny způsobené ozářením pohybovat až kolem 4 000. Kolem reaktoru se i nadále nachází 30kilometrová oblast, do které je kvůli zvýšené radiaci přístup omezen.

Celý článek najdete zde.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..