Japonský regulační úřad Nuclear Regulation Authority (NRA) schválil plán na vyřazení prvního bloku jaderné elektrárny Ikata z provozu. Tento blok patří společnosti Shikoku Electric Power Company a nachází se v prefektuře Ehime. Reaktor měl ukončit své čtyřicetileté provozní období v září letošního roku a mohl požádat regulační úřad NRA o prodloužení své licence o dalších 20 let, pokud by společnost investovala do modernizace.

jaderná energie - Vyřazení prvního bloku JE Ikata z provozu získalo regulační schválení - Ve světě (Ikata NPP 400 NRA 1) 1
JE Ikata (zdroj: NRA)

První blok JE Ikata obsahuje tlakovodní reaktor s instalovaným výkonem 538 MWe, jenž zahájil komerční provoz v září roku 1977. Tento blok byl odstaven v září 2011 kvůli pravidelné kontrole a nyní se stal šestým reaktorem, pro který od roku 2012 schválil regulační úřad NRA vyřazení z provozu.  Právě v roce 2012 došlo k úpravě regulačních předpisů, a to v návaznosti na nehodu v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči společnosti Tokyo Electric Power Company z předchozího roku.

Úřad NRA prohlásil, že „po schválení prefekturou Ehime a městem Ikata prostřednictvím předběžných konzultací budeme nejprve pracovat na bezpečnosti s ohledem na opatření kolem vyřazování z provozu a demontáže prvního bloku JE Ikata, a to na základě schváleného plánu pro vyřazení tohoto bloku z provozu.“

Zpravodaj Mainichi oznámil, že společnost Shikoku plánuje, že dokončení vyřazování tohoto bloku z provozu a jeho demontáž potrvá kolem 40 let a předpokládá náklady ve výši 363 milionů dolarů.

Podle zprávy se množství nízko aktivního odpadu vyprodukovaného během vyřazovacích prací odhaduje na 3 060 tun, zatímco odpadu neklasifikovaného jako radioaktivní materiál bude celkově asi 39,100 tun. Použité palivo bude uloženo v bazénu třetího bloku elektrárny, doplnila zpráva. Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii vyrobil první blok jaderné elektrárny Ikata během svého provozního období celkem 126,8 TWh elektrické energie.

V březnu loňského roku se představenstvo společnosti Shikoku rozhodlo, že první blok JE Ikata bude trvale vyřazen z provozu. Aby blok mohl být provozován déle než 40 let, potřeboval by modernizaci, která by stála více než 1,52 miliardy dolarů.

Mezi dalších pět reaktorů, jimž bylo schváleno vyřazení z provozu, patří: první dva bloky jaderné elektrárny Mihama společnosti Kansai Electric Power Company v prefektuře Fukui; první blok JE Tsuruga firmy Japan Atomic Power Company, také v prefektuře Fukui; první blok jaderné elektrárny Shimane společnosti Chugoku Electric Power Company v prefektuře Shimane; a první blok JE Genkai patřící podniku Kyushu Electric Power Company nacházející se v prefektuře Saga.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..