19. června bylo zahájeno 9. mezinárodní fórum, které je každoročně pořádáno z iniciativy ruské korporace pro atomovou energii Rosatom. Jde o největší mezinárodní veletrh spojený s fórem, na kterém se probírá současný stav jaderné energetiky a formulují se trendy jejího dalšího rozvoje. Letos bylo hlavní téma Jaderné technologie – bezpečnost, ekologie a stabilita.

jaderná energie - V Moskvě bylo zahájeno 9. mezinárodní fórum Atomexpo 2017 - Ve světě (IMG 4670) 1
Zahájení veletrhu Atomexpo 2017 (Zdroj: Rsoatom)

Slavnostního zahájení se zúčastnil generální ředitel Rosatomu Alexej Lichačov, generální ředitelka World Nuclear Association (WNA) Agneta Risingová, předseda Světové organizace provozovatelů jaderných elektráren (WANO) Jacques Regaldo, generální ředitel Nuclear Energy Agency při OECD William D. Magwood a zástupce generálního ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii Michail Čudakov.

Při slavnostním otevření fóra řekl Alexej Lichačov, že se veletrh Atomexpo stal jedním z nejuznávanějších veletrhů, kde se sdílí nápady pro budoucí rozvoj jaderné energetiky. „Devátého fóra se účastní přes 6500 delegátů z 653 firem, z nichž přes stovku se účastní formou stánku, a 33 oficiálních vládních delegací, a to vše z 65 zemí,“ řekl Lichačov. Zdůraznil, že se účastní také čtyři nováčci: Súdán, Etiopie, Kolumbie a Srí Lanka. „Dnes budeme analyzovat výzvy, které stojí před námi, a budeme mluvit o nové pevnější pozici jaderné energetiky v budoucím energetickém mixu. Věřím, že najdeme řešení a společně se posuneme vpřed,“ řekl Lichačov.

Agneta Risingová zdůraznila, že rozvoj jaderné energetiky pokračuje po celém světě. „V roce 2016 stejně jako v předchozím roce se zvýšil souhrnný instalovaný jaderných elektráren o 10 GW, což je téměř dvojnásobek toho, co před 25 lety. Zajištění přístupu k levným spolehlivým udržitelným a moderním zdrojům energie je jedním z klíčových úkolů udržitelného rozvoje a je nezbytné, aby jaderná energetika, hrála důležitou roli v nízkouhlíkaté energetice,“ řekla Risingová.

Jacques Regaldo zdůraznil, že hlavním úkolem je dnes zabezpečení energetické bezpečnosti. „Bezpečnost je nezpochybnitelná priorita pro všechny a základní podmínka rozvoje jaderné energetiky,“ řekl Regaldo.

Veletrh Atomexpo je tradičně pořádán formou diskuzního fóra a expozice. Součástí fóra je plenární jednání na téma jádro jako základ budoucí nízkouhlíkaté energetiky a 16 kulatých stolů, kterých se účastní 210 expertů. Také dochází k podpisu důležitých dokumentů: mezivládních dohod, memorand o rozvoji projektů a dohody o spolupráci Rosatomu s ruskými i zahraničními společnostmi jaderného i jiného průmyslu. Fórum doplňuje expozice předních světových firem z jaderné energetiky a průmyslu, které zde předvádí svá high-tech technologická řešení a produkty.

Organizátorem fóra je společnost Atomexpo, která patří do struktury Rosatomu. Platinovým sponzorem fóra Atomexpo 2017 je Banka VTB, stříbrným sponzorem uranový holding ARMZ. Jako partneři vystupují společnosti Koncern Rosenergoatom, finská společnost Saanio & Riekkola Oy a také firmy Worley Parsons a ABBYY LS.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..