Vlastníkovi litevské Ignalinské jaderné elektrárny předala 9. června 2017 společnost NUKEM Technologies centrum pro zpracování a skladování pevných radioaktivních odpadů k provedení horkých zkoušek. Krátce před tím vydal litevský regulační úřad povolení k provozu tohoto zařízení a nakládání s radioaktivními odpady.

Německá společnost NUKEM Technologies vystupuje v roli generálního dodavatele projektu výstavby dočasného skladiště použitého jaderného paliva a centra pro zpracování a skladování pevného radioaktivního odpadu. Podle generálního ředitele společnosti, Thomase Seipolta je zahájení horké fáze zkoušek a práce s radioaktivními materiály jedním z klíčových kroků při vyřazování Ignalinské jaderné elektrárny z provozu.
Centrum (objekty B2/3/4) bude sloužit k vyjímání nízko a středně aktivních odpadů ze stávajících skladišť a kontejnerů, jejich třídění a balení do nových kontejnerů, které umožní jejich další bezpečné skladování.
V dubnu 2017 získala Ignalinská JE licenci pro provoz dočasného skladiště použitého jaderného paliva (objekt B1), což znamenalo začátek významného projektu vyřazování této elektrárny.
„Jde o první projekt vyřazování takovéto elektrárny z provozu, takže v současnosti neexistuje ve světě analogické zařízení jako to, které předáváme zákazníkovi,“ říká Thomas Seipolt, generální ředitel NUKEM Technologies. „Toto centrum umožní Ignalinské JE dlouhodobě zajišťovat efektivní nakládání s radioaktivními odpady za pomoci nejmodernějších technologií,“ dodává Seipolt.
Vyřazování Ignalinské JE z provozu, včetně výstavby centra pro nakládání s pevnými radioaktivními odpady, je financováno z mezinárodního fondu spravovaného Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD). Do tohoto fondu přispívá Evropská komise a jednotlivé země: Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Lucembursko, Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Rakousko, Spojené království, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko.

Pro informaci:
NUKEM Technologies GmbH je německá inženýringová společnost, která se specializuje na poskytování služeb v oblasti nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem. Dále se zaměřuje na vyřazování jaderných zařízení a zařízení představujících radiační zátěž z provozu (energetické, výzkumné, námořní a další reaktory a objekty spojené s jaderným palivovým cyklem). V roce 2009 získala 100% podíl ve společnosti ruská Skupina ASE od původního vlastníka, německé společnosti NUKEM GmbH obchodující s uranem.
Skupina ASE byla vytvořena v rámci formování inženýringové divize Rosatomu a vznikla spojením předních společností této oblasti: NIAEP, Inženýringová společnost ASE, Atomenergoprojekt a Atomprojekt.
Skupina ASE je jedním ze světových lídrů v inženýringu v oblasti jádra a celosvětově zaujímá 30% podíl na trhu výstavby jaderných elektráren. Má zastoupení, pobočky a operační kanceláře v 15 zemích světa a přes 80% jejího portfolia zakázek připadá na zahraniční projekty.
Kromě projektování a výstavby jaderných elektráren velkého výkonu realizuje společnost také projekty objektů pro nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem a teplárenských objektů. Také nabízí kompletní spektrum služeb typu EPC, EPC(M) a PMC pro libovolné složité průmyslové celky.
Společnost ASE vyvíjí a aktivně používá technologii Multi-D, což je inovativní systém řízení projektů na výstavbu složitých průmyslových objektů, který umožňuje efektivněji řídit parametry projektu, jako jsou náklady, doba nutná k realizaci a kvalita.