Kansai Electric Power Company se rozhodla provozovat třetí blok jaderné elektrárny Mihama, která se nachází v japonské prefektuře Fukui, nad rámec původně plánovaných 40 let. Společnost vypracovala plán prací pro bezpečnostní zlepšení na tomto bloku, který již získal regulační schválení k provozu po dalších 20 let.

jaderná energie - Společnost Kansai připravuje třetí blok JE Mihama na 60 let provozu - Ve světě (Mihama NPP 400 NRA) 1
JE Mihama (zdroj: WNN)

Podle revidovaných předpisů, které vstoupily v platnost v červenci roku 2013, mají japonské reaktory nominální provozní dobu 40 let. Prodloužení lze udělit pouze jednou a je omezeno maximálně na 20 let, a to v závislosti na náročných bezpečnostních požadavcích.

V listopadu roku 2016 schválil japonský regulační úřad Nuclear Regulation Authority (NRA) prodloužení provozního období pro třetí blok jaderné elektrárny Mihama, jenž patří společnosti Kansai Electric Power.

Rozhodnutí úřadu NRA umožňuje provoz tlakovodního reaktoru s instalovaným výkonem 780 MWe do roku 2036. Předešlá licence pro tento blok měla platnost do loňského roku. Třetí blok JE Mihama je třetím japonským blokem, kterému bylo uděleno prodloužení licence, jenž umožňuje provoz nad nominálních 40 let podle revidovaných předpisů. Prvními dvěma bloky, které dosáhly tohoto úspěchu, byly první a druhý blok jaderné elektrárny Takahama, jež dostaly povolení od úřadu NRA v červnu loňského roku.

Společnost Kansai dne 8. června oznámila, že oficiálně rozhodla o provozování tohoto bloku nad 40 let. Zároveň vydala harmonogram prací pro zlepšení bezpečnosti, které budou prováděny na bloku, aby bylo možné ho provozovat dalších 20 let.

Většina prací souvisí se zlepšením seizmické odolnosti bloku a prováděním preventivní údržby. Společnost Kansai plánuje posílit bazén pro použité palivo a vyměnit stojan pro palivové soubory. Také nahradí vnitřní strukturu aktivní zóny reaktoru a zlepší seizmickou odolnost kontejnmentové budovy reaktoru. Rovněž bude vyměněn centrální kontrolní panel bloku.

Další práce zahrnují zlepšení protipožární ochrany, včetně výměny starých kabelů za kabely s ohnivzdornou izolací, instalace protipožárních panelů a detektorů požáru, stejně jako instalace nových hasicích zařízení. V elektrárně bude také postavena nová, vyšší stěna proti přívalovým vlnám.

Společnost Kansai uvedla, že bude „pokračovat v realizaci pracovního plánu, který umožní provoz po 60 let, jenž byl sestaven dne 8. června a představuje nejvyšší prioritu v oblasti bezpečnosti“. Cílem společnosti je dokončit práce do konce ledna roku 2020.

Od května 2015 prochází třetí blok jaderné elektrárny Mihama speciálními kontrolami a hodnoceními, aby byly zhodnoceny účinky technologií řízení stárnutí a aby byla vypracována dlouhodobá politika řízení údržby pro elektrárnu. Společnost Kansai podala svou žádost o prodloužení provozní licence tohoto bloku v listopadu 2015. Společnost předložila následnou změnu žádosti, aby zahrnovala i vyhodnocení odolnosti bloku proti zemětřesení.

Úřad NRA také schválil revidovanou bezpečnostní politiku společnosti Kansai týkající se protiopatření při zhoršení stavu zařízení v důsledku stárnutí, která byla předložena regulačnímu orgánu současně s žádosti o prodloužení provozní lhůty.

Třetí blok JE Mihama vstoupil do komerčního provozu v roce 1976, ale zůstává mimo provoz po nehodě jaderné elektrárny Fukušima Dajiči z března 2011. Úřad NRA schválil plány společnosti Kansai na modernizaci elektrárny, pro kterou podala v březnu 2015 žádost o znovuspuštění.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..