Americký úřad Government Accountability Office (GAO) dne 31. května sdělil, že ministerstvo energetiky (Department of Energy – DOE) a komise Nuclear Regulatory Commission (NRC) budou muset obnovit své organizační schopnosti pro obnovení licenčního procesu pro úložiště vysoce radioaktivních odpadů Yucca Mountain ve státě Nevada.

jaderná energie - Spojené státy plánují kroky potřebné ke znovuspuštění projektu Yucca Mountain - Ve světě (Yucca Mountain 2) 1
Lokalita Yucca Mountain (zdroj: Wikipedia)

Zákon Nuclear Waste Policy Act z roku 1982 stanovil federální zodpovědnost za všechna civilní používaná paliva a uložil vládě (prostřednictvím ministerstva DOE) povinnost, aby začala do roku 1998 odstraňovat použité palivo z jaderných zařízení pro likvidaci ve federálním zařízení. Zákon byl novelizován v roce 1987 a označil lokalitu Yucca Mountain jako jediné místo pro úložiště 70 000 tun vysoce aktivních odpadů.

Ministerstvo DOE požádalo o udělení stavební licence komisi NRC v roce 2008, ale administrativa tehdejšího prezidenta Baracka Obamy se následně rozhodla projekt zrušit a jmenovala komisi Blue Ribbon Commission, jejímž úkolem bylo prozkoumání alternativních strategií. Komise NRC ukončila aktivity kolem licencování lokality Yucca Mountain v roce 2011. V srpnu 2013 však americký odvolací soud nařídil komisi NRC obnovení prací na jejích technických a environmentálních přezkumech v rámci žádosti. Pracovníci komise NRC zveřejnili v květnu 2015 konečné zprávy o hodnocení bezpečnosti a v květnu 2016 vydali dodatek s názvem Environmental Impact Statement Supplement. Soudní slyšení, které musí být dokončeno před vydáním rozhodnutí o udělení licence, zůstává pozastaveno.

Po obnovení zájmu o lokalitu Yucca Mountain administrativou nynějšího prezidenta Donalda Trumpa Výbor pro energetiku spadající pod Sněmovnu reprezentantů požádal úřad GAO, aby přezkoumal možné kroky potřebné k obnovení procesu udělování licencí pro tuto lokalitu. Úřad GAO identifikoval čtyři klíčové kroky potřebné k pokračování a dokončení licenčního procesu.

Úřad GAO uvedl, že komise NRC musí nejdříve přijmout pokyny a získat finanční prostředky pro obnovení licenčního procesu lokality Yucca Mountain. Pětičlenná komise musí rovněž rozhodnout o časovém harmonogramu pro dokončení licenčního procesu, a zda je třeba aktualizovat příslušné předpisy. Tyto kroky umožní komisi NRC, ministerstvu DOE i dalším zúčastněným stranám identifikovat příslušné náklady a získat potřebné finanční prostředky.

Ve druhém kroku budou muset ministerstvo DOE, komise NRC a nefederální zúčastněné strany znovu sestavit své organizační schopností tím, že znovu do projektu přijmou nebo naleznou nové právní, vědecké a další odborníky. Jak komise, tak ministerstvo musí také aktualizovat klíčové dokumenty pro licenční proces, včetně žádosti o licenci a prohlášení o dopadu na životní prostředí.

Třetí krok bude spočívat v tom, že komise NRC a její orgány pro jadernou bezpečnost a licencování budou muset vydat nařízení k obnovení soudního řízení. Ohledně bezpečnosti a dalších aspektů navrhovaného úložiště by se konala slyšení. Komise NRC se pak následně bude zabývat všemi informacemi – než rozhodne o vydání stavební licence pro tento projekt.

„V současné době existují nejméně dvě nevyřešené právní otázky, které by musely být řešeny a které by mohly ovlivnit časový harmonogram licenčního procesu,“ uvedl úřad GAO.

„Tou první je skutečnost, že ministerstvo energetiky může potřebovat získat práva pro pozemky kvůli stavebnímu povolení,“ konstatoval úřad.

A následně doplnil: „Zadruhé, právní výzva kvůli zpochybňování změn komise NRC ohledně jejích bezpečnostních předpisů pro předpokládané období provozu úložiště by také mohla prodloužit časový harmonogram dokončení licenčního procesu.“

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..