Japonský soud zamítl žádost o soudní příkaz proti znovuspuštění třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Genkai společnosti Kyushu Electric Power Company, jež se nachází v prefektuře Saga. Soud se přiklonil k názoru společnosti a rozhodl, že bloky jsou bezpečné k provozu.

jaderná energie - Soudní rozhodnutí umožní znovuspuštění JE Genkai - Ve světě (Genkai plant 460 Kyushu) 1
JE Genkai (zdroj: WNN)

Skupina přibližně 230 obyvatel z prefektury Saga a sousední prefektury Fukuoka podala žalobu k okresnímu soudu prefektury Saga v červenci roku 2011. Tito obyvatelé tvrdili, že bezpečnost jaderné elektrárny Genkai není zajištěna. Společnost Kyushu – podle jejich názoru – neučinila v elektrárně vhodná opatření proti zemětřesení a mohlo by dojít k vážné nehodě v důsledku poškození potrubí.

Nicméně v rozsudku ze dne 13. června soud uvedl, že nenalezl žádné problémy s odolností elektrárny proti zemětřesení nebo s opatřeními proti vážným nehodám. Soud sdělil, že v elektrárně neexistuje žádné zvláštní nebezpečí ozáření.

Společnost Kyushu uvítala rozhodnutí soudu a uvedla, že se jedná o „racionální rozhodnutí“.

Očekává se, že navrhovatelé podají odvolání proti tomuto rozhodnutí k vrchnímu soudu v prefektuře Fukuoka.

Společnost Kyushu podala v červenci roku 2013 žádost k japonskému regulačnímu úřadu Nuclear Regulation Authority (NRA) o restart třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Genkai. V lednu letošního roku úřad NRA potvrdil, že oba tlakovodní reaktory s instalovaným výkonem 1 180 MWe splňují nové regulační standardy. Guvernér prefektury Saga dal v dubnu svůj souhlas se znovuspuštěním obou bloků po přijetí usnesení z prefekturálního shromáždění, které schválilo jejich restart.

Třetí a čtvrtý blok JE Genkai by měly obnovit provoz později v tomto roce, jakmile úřad NRA dokončí zbývající bezpečnostní kontroly.

Ze 42 provozuschopných japonských reaktorů bylo doposud u pěti na základě inspekcí shledáno, že splňují nové regulační standardy a obnovily provoz. Jedná se o tyto bloky: první dva bloky jaderné elektrárny Sendai společnosti Kyushu; třetí blok JE Ikata společnosti Shikoku; a třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Takahama patřící společnosti Kansai. Dalších 19 reaktorů prochází procesem restartu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..