Plzeňská Škoda JS, dříve Jaderné strojírenství, vyrábí vlastní kontejnery na vyhořelé palivo pro Jadernou elektrárnu Temelín. Dodávky začnou od poloviny příštího roku. Stejné zařízení vlastního designu, které firma vyvíjela několik let, začne v roce 2021 dodávat i Jaderné elektrárně Dukovany. První kusy už jsou ve výrobě, řekl ČTK předseda představenstva a generální ředitel Josef Perlík. Jde o kontrakty za jednotky miliard korun.

jaderná energie - Škoda JS vyrábí pro ČEZ vlastní kontejnery na vyhořelé palivo - V Česku (JE Temelín zdroj idnes.cz 1) 1
První kontejnery na vyhořelé palivo budou dodány do JE Temelín (zdroj: idnes.cz)

Podnik s 1100 lidmi vyrobil za 16 let přes 400 kontejnerů na vyhořelé jaderné palivo, dosud ale hlavně podle pokračující licence od německé firmy GNS. Předloni podepsal se skupinou ČEZ smlouvu na dodávku 58 transportních a skladovacích kontejnerů vlastního designu pro Temelín. Zakázka za zhruba čtyři miliardy Kč bude rozprostřená do let 2018 až 2035. Do Dukovan půjde o 35 kontejnerů a opci na dalších 55. Budou dodávány do roku 2031, a pokud bude prodloužena životnost elektrárny, tak až do roku 2048. Hodnota kontraktu přesahuje 3,8 miliardy Kč.

Kontejnery jsou podle Perlíka v závěrečné fázi licencování. Pro zařízení pro Temelín už Škoda JS veškerá povolení má. „Připravujeme výrobu. Dostali jsme první tělesa od subdodavatelů – z Doosanu i z Itálie. Doděláváme technologii výroby a vyrábíme první kusy,“ uvedl.

Firma se chce prosadit také na Slovensku, v Bulharsku a na Ukrajině. Podle finančního ředitele Jana Kleisnera jde o produkt, který má stabilitu na trhu. „Ještě mnoho let po odstavení elektráren budou potřeba. Je to jeden z perspektivních oborů, který chceme rozvíjet,“ řekl.

Podnik, který je ziskový 17. rok v řadě, zvýšil meziročně zisk před zdaněním o 65 procent na loňských 178 milionů korun. Loni utržil 4,4 miliardy Kč, meziročně o čtvrtinu více. Asi 57 procent tvořila výstavba a modernizace jaderných zařízení, hlavně dostavba dvou bloků slovenské jaderné elektrárny Mochovce a modernizace systému kontroly a řízení maďarské elektrárny Paks. Výrobní divize se na tržbách podílela 25 procenty. Jde právě o výrobu kontejnerů na vyhořelé jaderné palivo a řídicích a regulačních prvků pro reaktory typu VVER. Zbytek zajistil servis v Dukovanech a Temelíně.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..