Rosatom plánuje pokračovat v práci na prodloužení provozní doby druhého bloku jaderné elektrárny Metsamor nacházející se v Arménii v letech 2018 a 2019, uvedla tato ruská státní jaderná společnost dne 13. června – po jednání mezi generálním ředitelem Rosatomu Alexeyem Likhachovem a arménským premiérem Karenem Karapetyanem.

jaderná energie - Rusko začne modernizovat arménskou elektrárnu v roce 2018 - Ve světě (metsamor nuclear plant) 1
JE Metsamor (zdroj: AzerNews)

„Velké množství“ konstrukčních a provozních prací na bloku s designem VVER-440 bude zahrnovat modernizaci jeho chladicích věží, turbínové jednotky, řídicích a bezpečnostních systémů a dalších zařízení, uvedla korporace Rosatom.

Rosatom a arménská vláda v prosinci roku 2014 podepsaly dohodu o prodloužení provozu druhého bloku jaderné elektrárny Metsamor o deset let do roku 2026. V únoru následujícího roku se obě strany dohodly na poskytnutí půjčky Ruskem k financování projektu. V únoru letošního roku Artem Petrosyan, vedoucí pro jadernou energetiku v arménské energetické infrastruktuře a na ministerstvu pro přírodní zdroje, uvedl,  že nebyly nalezeny žádné problémy, které by zabránily provozu bloku až do roku 2026.

Během setkání s premiérem Karapetyanem, jež se uskutečnilo 12. června, ředitel Likhachov uvedl, že Rusko má „bohaté praktické zkušenosti“ s implementací takovýchto projektů a chápe význam práce na výrobním bloku v JE Metsamor pro arménskou energetickou bezpečnost. Tento blok poskytuje přibližně 40 % elektrické energie v zemi.

„Arménská jaderná zařízení budou ve skutečnosti důkladně modernizována. Naším společným cílem je jasně postupovat v rámci dohodnutého harmonogramu a dodržovat jednoznačnou prioritu kvalitní práce i bezpečnostní požadavky,“ prohlásil Likhachov.

Výrobní blok v jaderné elektrárně Metsamor – známý jako Armenia-2 – je druhým ze dvou Ruskem postavených reaktorů VVER s instalovaným výkonem 376 MWe v této lokalitě, jež zahájily provoz v roce 1976, respektive 1980. Oba bloky byly odstaveny v roce 1988 kvůli bezpečnostním obavám ohledně seizmické zranitelnosti, ačkoliv oba neutrpěly žádné poškození při velkém zemětřesení, které se událo v tomto regionu dříve v témž roce. Druhý blok této elektrárny byl restartován v roce 1995 a je předmětem trvalého zlepšování bezpečnosti. První blok nyní prochází vyřazováním z provozu a likvidací.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..