Rusko a Indie podepsaly rámcovou dohodu umožňující výstavbu „třetí části“ jaderné elektrárny Kudankulam, včetně mezivládního úvěrového protokolu pro realizaci projektu. Tyto dokumenty byly podepsány dne 1. června na 18. výročním rusko-indickém summitu, který se konal vedle Mezinárodního ekonomického fóra v Petrohradu. Dohody podepsali prezident společnosti ASE Group – Valery Limarenko, a předseda a generální ředitel společnosti Nuclear Power Corporation of India Ltd (NPCIL) – Sri Sharma.

jaderná energie - Rusko a Indie plánují pátý a šestý blok JE Kudankulam - Nové bloky ve světě (India Russia June 2017 460 Rosatom) 1
Podpis dohody (zdroj: WNN)

Dohoda, která byla podepsána za přítomnosti ruského prezidenta Vladimira Putina a indického premiéra Naréndra Módího, pokrývá výstavbu pátého a šestého bloku podle ruského reaktorového designu. Ruská jaderná korporace Rosatom uvedla, že v rámci dohody a protokolu výstavba obou bloků musí být zahájena s uvedením „závazků obou stran, nákladů a dalších důležitých podmínek jejich spolupráce“.

Podle prohlášení korporace Rosatom, prezident Limarenko uvedl: „Podepsány byly také mimořádně důležité dokumenty, které byly předmětem intenzivní společné práce v posledních měsících.“ Dále pak doplnil: „Všechny formality byly nyní provedeny, aby se konečně spustil projekt výstavby dvou nových výrobních bloků v lokalitě Kudankulam za požití ruských technologií.“ Nakonec podoktnul: „Projekt tak nyní vstoupil do „praktické fáze“.“

Jaderná elektrárna Kudankulam, nacházející se ve svazovém indickém státě Tamilnádu, obsahuje dva reaktory VVER-1000 dodané společností ASE Group, která je inženýrskou dceřinou firmou korporace Rosatom a zahrnuje společnosti Atomstroyexport a Atomenergoproekt.

První blok JE Kudankulam vstoupil do komerčního provozu v prosinci roku 2014, zatímco v dubnu letošního roku společnost NPCIL podepsala dohodu o předběžném přijetí druhého bloku téže elektrárny od svých ruských dodavatelů, čímž i tento blok vstoupil do komerčního provozu. Dva další bloky s designem VVER-1000 – třetí a čtvrtý blok JE Kudankulam – se staví v této lokalitě jako druhá část elektrárny. Odlití prvního betonu pro oba tyto bloky je naplánováno na konec měsíce června, sdělil dne 1. června Rosatom.

Spolupráce mezi Indií a Ruskem při budování jaderné elektrárny Kudankulam má svůj původ v mezivládní dohodě podepsané v roce 1988 tehdejším indickým premiérem Rádžívem Gándhím a vůdcem Sovětského svazu Michailem Gorbačovem. První beton pro první blok byl odlit v březnu roku 2002, pro druhý blok tato událost proběhla o čtyři měsíce později. U bloků se původně očekávalo, že zahájí komerční provoz v prosinci 2007, respektive prosinci 2008.

Ačkoliv první blok byl dokončen v březnu 2011, jeho uvedení do provozu bylo odloženo kvůli protestům a soudním žalobám po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči, která se udála ve stejném měsíci. Vlastník elektrárny – společnost Nuclear Power Corporation of India Limited – v červenci 2013 oznámil, že blok dosáhl první kritičnosti. V říjnu téhož roku byl blok připojen k rozvodné síti. Druhý blok – 22. jaderný reaktor v Indii – dosáhl první kritičnosti v červenci minulého roku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..