Podvodní robot byl vyvinut pro inspekci zaplavené primární kontejnmentové nádoby třetího bloku v poškozené jaderné elektrárně Fukušima Dajiči v Japonsku. Očekává se, že robot bude nasazen v příštích měsících po zaškolení operátorů.

jaderná energie - Robot je připraven prozkoumat tlakovou nádobu třetího bloku JE Fukušima Dajiči - Ve světě (Toshiba IRID ROV for FD3 PCV 460) 1
Průzkumný robot (zdroj: WNN)

Průzkum provedený společností Tokyo Electric Power Company (Tepco) v říjnu roku 2015 zjistil, že primární kontejnmentová nádoba třetího bloku byla zaplavena chladicí kapalinou do hloubky asi 6 metrů. Velikost každého robota, který má být nasazen pro kontrolu vnitřní části nádoby, je omezena velikostí vstupního otvoru umožňujícího přístup do primární kontejnmentové nádoby. Tento otvor má průměr pouze 14 cm.

Goro Yanase, generální ředitel divize systémů a služeb pro jadernou energetiku společnosti Toshiba Corporation, uvedl: „Již jsme vyvinuli několik dálkově ovládaných robotů pro inspekce v JE Fukušima Dajiči. V tomto případě jsme museli čelit specifickým výzvám omezeného přístupu a záplavy ve vysoce radioaktivním prostředí.“

Doplnil: „Práce s institutem International Research Institute for Nuclear Decommissioning (IRID) nám umožnila vyvinout malého robota s vysokou radiační odolností a díky jeho nasazení očekáváme, že získáme informace, jež podpoří záměr demontáže a likvidace bloku.“

Ponorný robot se šroubovým pohonem vyvinutý společností Toshiba a institutem IRID je dlouhý 30 cm a v průměru má jen 13 cm, což umožňuje jeho vložení skrz vstupní otvor do primární kontejnmentové nádoby. S hmotnostní asi 2 kg je robot vybaven videokamerami směřujícími dopředu a dozadu a světelnými diodami LED. Napájení robota a dálkové řízení je možné pomocí kabelu. Robot je odolný proti záření přibližně do 200 Sievertů.

Robot bude sloužit jako zdroj video-záběrů pro jakékoliv vnitřní poškození primární kontejnmentové nádoby a jako zdroj informací o tom, jak nejlépe odstranit zbytky paliva.

V únoru letošního roku poslala společnost Tepco robota ve tvaru „škorpiona“ – také vyvinutého společně firmou Toshiba a institutem IRID – do primární kontejnmentové nádoby druhého bloku jaderné elektrárny Fukušima Dajiči. Tento robot – asi 54 cm dlouhý, 9 cm vysoký a 9 cm široký a vážící kolem 5 kg – byl navržen tak, aby vstoupil do primární kontejnmentové nádoby bloku podél trubky, jež má průměr 10 cm. Rovněž byl dálkově ovládán pomocí kabelu. Přestože robot nebyl schopen dosáhnout části nádoby přímo pod tlakovou nádobou reaktoru, společnost prohlásila, že nashromáždila informace, které by mohly pomoct určit způsob likvidace bloku.

Následující měsíc společnost Tepco provedla průzkum primární kontejnmentové nádoby prvního bloku JE Fukušima Dajiči pomocí robota PMORPH vyvinutého společností Hitachi-GE Nuclear Energy a institutem IRID. Vybavený dozimetrem a vodotěsnou kamerou provedl tento robot snímání radiace a pořídil digitální snímky v deseti různých měřících bodech uvnitř primární kontejnmentové nádoby tohoto bloku.

Institut IRID byl v srpnu roku 2013 pověřen prováděním výzkumu a vývoje za účelem zlepšení technických standardů a rad pro vyřazování jaderných elektráren z provozu a jejich likvidaci.

Hirohisa Kuwabara, generální ředitel oddělení pro strategické plánování výzkumu a vývoje institutu IRID, sdělil: „I nadále budeme vyvíjet technologie, které přispívají k likvidaci elektrárny.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    Detailní průzkum termokamerou vnějších částí a následně vnitřku nádob by usnadnil vyhodnocení všech rizik spojených s likvidačním rozhodováním.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..