První blok jaderné elektrárny Oskarshamn nacházející se ve Švédsku byl trvale odstaven. Rozhodnutí neobnovovat provoz na tomto bloku po provozním problému vedlo k jeho odstavení o deset dní před plánovaným termínem.

jaderná energie - První blok JE Oskarshamn byl trvale odstaven - Ve světě (1200px Oskarshamns kärnkraftverk) 1
JE Oskarshamn (zdroj: Wikipedia)

Německá společnost Eon – hlavní akcionář podniku OKG AB – v říjnu 2015 rozhodl, že první dva bloky jaderné elektrárny Oskarshamn ve Švédsku budou trvale odstaveny. V té době společnost uvedla, že na prvním bloku se tak stane mezi lety 2017-2019 a že na druhém bloku nedojde k žádným budoucím investicím a reaktor bude rovněž v dohledné době vyřazen z provozu. Společnost přisuzovala rozhodnutí o trvalém odstavení reaktorů trhu s nízkými velkoobchodními cenami elektřiny, zatížení švédskou daní z jaderné energetiky a „dodatečným požadavkům na rozsáhlé investice“.

Podnik OKG v únoru roku 2016 oznámil, že se jeho správní rada rozhodla trvale odstavit první blok jaderné elektrárny Oskarshamn v souvislosti s plánovanou odstávkou na konci tohoto měsíce.

Podnik však dne 19. června oznámil, že na prvním bloku JE Oskarshamn došlo o dva dny dříve k „narušení provozu“, které vedlo k automatickému odstavení tohoto bloku. Na schůzi, které se konala 19. června, bylo rozhodnuto, že blok nebude restartován před trvalým odstavením, jež bylo původně naplánováno na 29. června.

Podnik OKG uvedl, že demontáž a likvidace prvního bloku JE Oskarshamn bude mít čtyři fáze. V první fázi bude vyjmuto palivo z reaktoru a následně bude uloženo přibližně na rok do palivového bazénu – předtím, než bude převezeno do blízkého skladiště použitého paliva společnosti Svensk Kärnbränslehantering AB v lokalitě Clab. Jakmile bude vyjmuto veškeré palivo, blok vstoupí do fáze péče a údržby. Později začne fyzická demontáž a demolice bloku. Jakmile bude lokalita vyčištěna a kvalifikována jako neradioaktivní, může být použita k jiným účelům.

První blok jaderné elektrárny Oskarshamn obsahuje varný reaktor s instalovaným výkonem 473 MWe, jenž zahájil provoz v roce 1972. Výrobní ředitel tohoto bloku, Mikael Wramsjö, uvedl: „Tento blok byl během svého provozu trvajícího 45 let nedílnou součástí švédské energetiky. Z prvního bloku JE Oskarshamn od počátku roku 1972 bylo do švédské rozvodné sítě dodáno přibližně 110 TWh čisté  elektrické energie.“

Druhý blok téže elektrárny obsahuje varný reaktor s výkonem 638 MWe, jenž vstoupil do provozu v roce 1974 a má být trvale odstaven v roce 2020.

V lednu letošního roku získala společnost GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) tříletý kontrakt od švédského podniku OKG AB ohledně demontáže vnitřních částí reaktoru jak na prvním, tak na druhém bloku JE Oskarshamn. Podle toho kontraktu společnost GEH demontuje vnitřek tlakových nádob reaktoru na obou blocích. Práce zahrnují demontáž, řezání a balení vnitřních součástí reaktoru pro konečnou likvidaci.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..