Společnost JSC Akkuyu NPP, Ruskem vlastněný podnik odpovědný za první jadernou elektrárnu v Turecku, získala licenci na výrobu elektřiny pro období o délce 49 let. Společnost obdržela v červnu roku 2015 předběžnou licenci, která jí umožnila zahájit investiční a schvalovací postupy pro tento projekt. Turecký regulační orgán Energy market regulatory authority (EPDK) poté prohlásil, že společnost JSC Akkuyu NPP obdrží výrobní licenci – potřebnou k zahájení výroby elektřiny v elektrárně – jakmile splní požadavky uvedené v tomto dokumentu. Výrobní licence byla udělena dne 15. června.

jaderná energie - Projekt JE Akkuyu obdržel výrobní licenci - Nové bloky ve světě (akkuyu schematic) 1
Vizualizace budoucí elektrárny (zdroj: Bellona.org)

Projekt na výstavbu čtyř tlakovodních reaktorů AES-2006 VVER s instalovaným výkonem 4x 1 200 MWe, jejichž design navrhla společnost Gidropress – v lokalitě Akkuyu nacházející se v provincii Mersin v jižním Turecku – je financován Ruskem v rámci modelu postav-vlastni-provozuj, a to v souladu s mezivládní dohodou mezi Tureckem a Ruskem, jež byla podepsána v roce 2010. Očekává se, že elektrárna má být uvedena do provozu dne 29. října 2023 – při příležitosti stého výročí založení Turecké republiky.

Podle zpravodajské agentury Sputnik budou ruské investice do projektu ve výši asi 22 miliard dolarů.

V prohlášení z 15. června společnost JSC Akkuyu NPP uvedla, že o provozní licenci požádala regulační orgán EPDK dne 28. února.

„Při kontrole žádosti přezkoumal regulátor EPDK širokou škálu dokumentů, včetně Programu implementace projektu (Program of Project Implementation) a ústavních dokumentů společnosti. Po důkladném přezkoumání dokumentace k žádosti rozhodla správní rada orgánu EPDK o schválení žádosti o licenci,“ sdělila společnost. Licence je platná do 15. června roku 2066.

Společnost očekává, že „v blízké budoucnosti“ obdrží konečná povolení pro pozemky a pozemková vlastnická práva.

Poté bude muset získat od regulačního úřadu EPDK „omezené stavební povolení“, které umožní zahájení stavebních prací na nejaderné části elektrárny, včetně turbinového ostrova a pomocných budov a staveb.

Získání stavebního povolení a následně odlití prvního betonu se očekává v březnu příštího roku, uvedla společnost.

„Podle podmínek mezivládní dohody by uvedení prvního výrobního bloku do provozu mělo proběhnout nejpozději sedm let po vydání všech povolení Tureckou republikou,“ doplnila společnost.

Společnost získala licenci pro lokalitu v říjnu roku 2011 a v listopadu 2013 regulátor EPDK schválil zprávu Basic Site Report v souladu s podmínkami této licence. V prosinci 2014 Ministerstvo životního prostředí a urbanizace Turecké republiky schválilo zprávu Environmental Impact Assessment Report pro projekt JE Akkuyu a v červnu roku 2015 regulační orgán EPDK vydal předběžnou výrobní licenci. V červnu 2015 rovněž podepsaly společnosti JSC Akkuyu NPP a turecká firma Cengiz İnşaat smlouvu o návrhu a stavbě pobřežních vodohospodářských konstrukcí pro projekt.

Dne 9. února letošního roku schválil regulátor EPDK designové parametry lokality JE Akkuyu podle zprávy Site Parameters Report pro tento projekt.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..