V rámci své návštěvy Kraje Vysočina se prezident republiky setká se zaměstnanci jaderné elektrárny a s jejím vedením.

jaderná energie - Prezident bude v Dukovanech diskutovat o budoucnosti jaderné elektrárny - Nové bloky v ČR (DSC0070 a 1024) 1
JE Dukovany. (Zdroj: archiv)

Podle programu návštěvy zveřejněného na webu Kanceláře prezidenta republiky dorazí prezident do elektrárny ve čtvrtek 29. června. Setkání se zaměstnanci bude předcházet jednání s vedením elektrárny a se zástupci SÚJB, MPO a regionu, během kterého se bude diskutovat o budoucnosti JE Dukovany.

Čtyři bloky jaderné elektrárny Dukovany byly uvedeny do provozu v letech 1985 až 1987, takže nyní postupně dosahují původně plánované 30leté doby provozu. V současnosti probíhá řízení s SÚJB o prodloužení provozu pro druhý až čtvrtý blok. První blok získal povolení k dalšímu provozu v březnu 2016, které je na dobu neurčitou, ale podmíněné splněním technických požadavků. O povolení k prodloužení provozu pro druhý blok ČEZ zažádal v červenci 2016. Třetí a čtvrtý blok mají povolení k provozu do 31. prosince 2017.

Celkově se počítá s tím, že bloky budou provozovány do let 2035 až 2037, kdy je má nahradit jeden až dva nové bloky. Příprava jejich výstavby se však opožďuje a vznikají pochybnosti o tom, že se tento termín podaří splnit. Představitelé regionu si uvědomují význam JE Dukovany pro zdejší zaměstnanost a tlačí na vládu, aby přípravu nových bloků urychlila a nedošlo zde k přerušení výroby elektřiny pomocí jádra.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..