Základní plán pro demontáž a likvidaci prototypu japonského rychlého množivého reaktoru Monju byl oficiálně schválen vládou jmenovaným týmem, jenž dohlížel na tento úkol. Podle tohoto plánu se předpokládá, že demontáž reaktoru Monju potrvá 30 let.

jaderná energie - Plán na demontáž a likvidaci reaktoru Monju byl schválen - Ve světě (Monju FBR 460 JAEA) 1
Reaktor Monju (Zdroj: WNN)

Klíčová část japonského jaderného energetického programu – rychlý množivý reaktor Monju s instalovaným výkonem 280 MWe ve městě Tsuruga v prefektuře Fukui – původně zahájil provoz v roce 1994. Po pouhých čtyřech měsících byl však odstaven, když došlo k úniku asi 700 kg kapalného sodíku z chladicí smyčky v sekundární části. Ačkoliv nedošlo k žádným zraněním a žádná radioaktivita neunikla z budov patřícím k reaktoru, tento incident byl zkomplikován pokusy operátora o zahlazení rozsahu škod.

Reaktor byl nakonec restartován v květnu roku 2010, avšak během odstávky později v témže roce při vysouvání zavážecího stroje došlo k upadnutí vysouvacího segmentu do reaktorové nádoby a od té doby byl reaktor mimo provoz. Vybavení bylo následně opraveno a nahrazeno, ale japonský regulační úřad Nuclear Regulation Authority (NRA) neumožnil znovuspuštění reaktoru.

V listopadu roku 2015, po obavách ohledně kontrol zařízení, úřad NRA stanovil, že agentura Japan Atomic Energy Agency (JAEA) není kompetentní k provozování reaktoru. V prosinci minulého roku vláda oficiálně oznámila své rozhodnutí ohledně demontáže nečinného reaktoru Monju.

Vláda jmenovala tým, který má za úkol koordinaci demontáže reaktoru Monju. Tým je složený ze zástupců sekretariátu vlády; agentury JAEA; ministerstva školství, kultury, sportu, vědy a techniky; a ministerstva hospodářství, obchodu a průmyslu.

Dne 13. června přijal tým základní vládní politiku pro demontáž reaktoru a schválil základní plán agentury JAEA k realizaci tohoto úkolu.

Cílem agentury JAEA je vytvoření systému a organizace pro bezpečnou demontáž reaktoru během 30 let s použitím nejnovějších japonských a mezinárodních technologií a odborných znalostí. Organizace bude nyní formulovat podrobnější plán na demontáž reaktoru Monju v souladu se základní vládní politikou. Skutečné práce na likvidaci reaktoru Monju začnou, jakmile bude tento podrobný plán schválen regulačním úřadem NRA.

Základní vládní politika požaduje, aby bylo použité palivo vyjmuto z reaktoru a umístěno do skladovacího bazénu v této lokalitě v průběhu pěti a půl let. Toto palivo – společně se sodíkovým chladivem a dalším radioaktivním odpadem – musí být následně odvezeno z prefektury Fukui a přepracováno. Podle organizace Japan Atomic Industrial Forum (JAIF) vláda dokončí podrobnosti plánu přepravy použitého paliva předtím, než bude dokončeno odstranění veškerého paliva z reaktoru.

Guvernér japonské prefektury Fukui – Issei Nishikawa – citoval organizaci JAIF a uvedl: „Národní vláda musí začít tvrdě pracovat na vytvoření podrobného plánu, a to už jen vzhledem k tomu, že dosud bylo dosaženo jen malého pokroku při výběru lokalit pro konečnou likvidaci použitého jaderného paliva z komerčních jaderných elektráren provozovaných japonskými energetickými společnostmi.“

Demontáž reaktoru Monju bude stát více než 3,2 miliardy dolarů, odhaduje vláda. Tato částka zahrnuje 2 miliardy dolarů na údržbu; 1,2 miliardy dolarů pro demontáž elektrárny a 135 milionů dolarů za odstranění paliva a přípravy na likvidaci.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..