Kanadská komise Canadian Nuclear Safety Commission (CNSC) obnovila do 31. května 2027 provozní licenci pro zařízení Western Waste Management Facility (WWMF) společnosti Ontario Power Generation (OPG). Mezitím společnost OPG reagovala na požadavky federálních orgánů o informace ohledně navrhovaného hlubinného úložiště pro trvalé uložení nízko a středně aktivních odpadů z jaderných elektráren.

jaderná energie - Obnovení licence pro kanadské zařízení pro nakládání s odpady - Ve světě (WWMF 460 OPG) 1
Zařízení WWMF (zdroj: WNN)

Zařízení WWMF, umístěné na břehu jezera Huron, je zodpovědné za bezpečné nakládání, správu a průběžné skladování nízko a středně aktivních odpadů z jaderné elektrárny Bruce A a B i z jaderných elektráren Pickering a Darlington společnosti OPG. Zařízení zároveň spravuje použité palivo z obou jaderných elektráren Bruce a odpad z modernizace reaktoru JE Bruce A. Zařízení, nacházející se ve městě Kincardine, vlastní a provozuje společnost OPG a je provozováno od roku 1974.

Při rozhodování o vydání licence po veřejném slyšení konaném v dubnu letošního roku komise CNSC brala v potaz nejen žádost společnosti OPG, ale i doporučení svých zaměstnanců. Obnovená licence povoluje výstavbu nových zařízení, která zajistí dodatečnou skladovací kapacitu, včetně zařízení pro zpracování odpadů. Jedná se o budovy pro skladování nízko a středně aktivních odpad, skladovací kontejnery pro středně aktivní odpady, kontejnery pro tepelné výměníky a budovy pro suché skladování použitého paliva. Provoz nových zařízení je podmíněn přijetím zprávy komisí CNSC o uvedení do provozu od společnosti OPG.

Zatímco zařízení WWMF poskytuje dočasná skladovací zařízení, společnost OPG plánuje vybudovat trvalé hlubinné úložiště – nazývané Deep Geologic Repository (DGR) – v lokalitě Bruce. Agentura Canadian Environment Assessment Agency (CEAA) nyní přezkoumává návrh společnosti OPG.

Společnost OPG nyní předložila své odpovědi na 23 žádostí o informace od agentury CEAA ohledně navrhovaného úložiště DGR, uvedla dne 29. května společnost.

„Podporujeme důsledný proces náležité péče, abychom zajistili, že tento důležitý projekt bude před schválením pečlivě prozkoumán,“ uvedl Lise Morton, viceprezident pro nakládání s jadernými odpady společnosti OPG. Společnost OPG od roku 2011již reagovala na 608 žádostí o informace ohledně úložiště DGR.

Agentura CEAA předá svá doporučení kanadskému ministerstvu životního prostředí a klimatických změn, které má v letošním roce rozhodnout, zda schválí environmentální hodnocení.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..