Trvalé odstavení prvního bloku jaderné elektrárny Kori bylo schváleno jihokorejským regulačním orgánem pro jadernou bezpečnost. Tento blok – nejstarší provozovaný reaktorový blok v Jižní Koreji – bude trvale odstaven dne 19. června letošního roku.

jaderná energie - Nejstarší korejský reaktor bude již brzy vyřazen z provozu - Back-end (Kori unit 1 460 KHNP) 1
První blok JE Kori (zdroj: WNN)

První blok jaderné elektrárny Kori obsahuje tlakovodní reaktor s instalovaným výkonem 576 MWe, jenž zahájil komerční provoz v roce 1978. Šestiměsíční odstávka pro modernizaci a kontrolu na prvním bloku JE Kori, která proběhla ve druhé polovině roku 2007, uzavřela významný rekonstrukční program a umožnila opětovné vydání licence na dalších deset let pro tento blok. Následný proces pro prodloužení licence mohl umožnit provozování prvního bloku JE Kori až do roku 2027, ale společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) v srpnu 2015 oznámila, že stáhla svoji žádost o prodloužení povozní licence pro tento blok. V loňském červnu požádala společnost o vyřazení tohoto reaktoru z provozu.

Na zasedání komise Nuclear Safety and Security Commission (NSSC), které se konalo dne 9. června, bylo schváleno trvalé odstavení prvního bloku jaderné elektrárny Kori. Toto schválení uvádí, že institut Korea Institute of Nuclear Safety – organizace zajišťující technickou podporu komisi NSSC – posoudil technické přezkumy v žádosti společnosti KHNP. Tyto technické přezkumy, uvedl institut, byly zaměřeny na zkoumání toho, zda může být reaktor bezpečně udržován a spravován po trvalém odstavení.

Na základě konečného schválení komisí NSSC odstaví společnost KHNP první blok jaderné elektrárny Kori dne 19. června o půlnoci. Tento krok značí, že první jihokorejský jaderný blok vstoupí do fáze vyřazovaní z provozu.

Společnost musí do pěti let předložit plán pro likvidaci tohoto bloku. Komise NSSc uvedla, že plánuje provádět pravidelné bezpečnostní kontroly bloku i po jeho uzavření.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..