Mezinárodní asociace provozovatelů jaderných zařízení (World Association of Nuclear Operators, WANO) zahrnula do technologií, které označuje jako „dobrá praxe“ (WANO Good Practice) parogenerátorový stand vyvinutý a vyrobený v ÚJV Řež, a. s., (dříve Ústav jaderného výzkumu Řež a.s.) a instalovaný v reálném provozu jaderné elektrárny. Dvě tato zařízení pracují na Jaderné elektrárně Temelín. O jeho zavedení do vlastní praxe mají zájem další provozovatelé jaderných elektráren.

jaderná energie - Mezinárodní uznání WANO míří do Řeže - V Česku (steam generator chemical stand) 1
Parogenerátorový stand v JE Temelín. (Zdroj: ÚJV Řež)

Od experimentu k praxi

Jedná se o významný příspěvek ke zvyšování bezpečnosti jaderných elektráren v jejich nejaderné části, tzv. sekundárním okruhu. Dochází zde k přeměně tepelné energie páry na kinetickou energii rotující turbíny a následně přeměně kinetické energie na energii elektrickou, která je vyváděna z elektrárny. Během jedné hodiny vytvoří parogenerátor okolo 1470 tun páry o teplotě 278 °C. To vypovídá o jeho vysokém provozním a korozním namáhání. Připočteme-li požadavek, aby parogenerátor vydržel spolehlivý provoz po celou dobu životnosti bloku (vysoké náklady na opravu, příp. výměnu), jedná se o jedno z velmi sledovaných zařízení elektrárny. A tady nastupují specialisté, kteří se věnují zkoumání a vyhodnocování chemických režimů a poškození trubek parogenerátorů. V ÚJV Řež je najdete v divizi Integrita a technický inženýring.

Co to umí?

Zjednodušeně řečeno, získat co nejvíce informací o chemii štěrbin parogenerátoru. “V nich dochází k intenzivnímu zahušťování solí, přičemž zde mohou vznikat nasycené až přesycené roztoky, které jsou v kontaktu s okolním materiálem a mohou být ve výsledku velice agresivní. A od nás se očekává, že dokážeme tento stav optimalizovat, protože právě tyto štěrbinové roztoky přímo ovlivňují životnost konstrukčních materiálů parogenerátoru,“ vysvětluje Ing. Martin Kronďák, z oddělení Podpora provozu energetických celků a dodává: „Donedávna bylo možné pracovat
jen s odebranými vzorky vody při odstávce za pomoci jevu zvaného Hide Out Return (HOR), když se odstavuje blok, klesá teplota v parogenerátoru a ze štěrbin se dostávají usazeniny, které se jinak při vysoké teplotě a tlaku drží uvnitř. A to lze jen jednou ročně. Se zařízeným vyvinutým v Řeži a fungujícím v Jaderné elektrárně Temelín, jsme schopni monitorovat chemii štěrbin pomocí našeho „PG standu“ a provádět modelové úpravy složení napájecí vody po celou dobu provozu a okamžitě informovat technology elektrárny o aktuálním stavu, protože je napojen na reálnou napájecí vodu.“ To, podle vyjádření WANO, představuje výrazný příspěvek k prodlužování životnosti daného zařízení a zvyšování jeho bezpečnosti!

Co je to WANO

Mezinárodní asociace provozovatelů jaderných zařízení (World Association of Nuclear Operators) je nezisková organizace s cílem pomáhat svým členům dosáhnout nejvyšší úrovně provozní bezpečnosti a spolehlivosti na provozovaných jaderných elektrárnách. Toho lze dosáhnout řadou vysoce uznávaných programů, jako jsou vzájemná hodnocení a přístup k technické podpoře a globální knihovna provozních zkušeností. S kancelářemi v Londýně a Hongkongu a regionálními centry v Moskvě, Atlantě, Tokiu a Paříži překlenuje WANO politické bariéry a národní zájmy. WANO má více než 130 členů po celém světě, kteří společně pracují na dosažení nejlepších možných bezpečnostních standardů. S bezpečností jako jediným cílem WANO pomáhá operátorům otevřeně a efektivně komunikovat a sdílet informace. Zkušenosti ukazují, že by bylo možné zabránit mnoha nehodám, pokud by se provozovatelé poučili z předchozích incidentů.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..