Litevská společnost Ignalina Nuclear Power Plant (INPP) učinila další krok vpřed v procesu JE Ignalina tím, že započala dne 9. června horké testování (testy za použití radioaktivních materiálů) nového zařízení pro nakládání s pevným radioaktivním odpadem a pro jeho skladování. Tento milník byl oznámen Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (European Bank for Reconstruction and Development – EBRD).

jaderná energie - Litva započala horké testování skladiště jaderného odpadu - Back-end (Ignalina SWMSF 460 EBRD) 1
Zařízení SWMSF (zdroj: WNN)

Toto zařízení je klíčovým prvkem při vyřazování jaderné elektrárny Ignalina z provozu a je financováno prostřednictvím mezinárodního fondu Ignalina International Decommissioning Support Fund (IIDSF). Tento fond byl založen v roce 2001, je spravován bankou EBRD a dosud poskytl více než 830 milionů eur na realizaci klíčových projektů v rámci vyřazování z provozu JE Ignalina a na rozvoj energetického sektoru v Litvě.

Zařízení – známé jako projekt SWMSF B2/3/4 – poskytne společnosti INPP prostředky pro charakterizaci, třídění, přepravu, balení a skladování tuhého radioaktivního odpadu s krátkým a dlouhým poločasem rozpaduí nahromaděného během provozu JE Ignalina, stejně jako odpadu, jenž vznikne během procesu vyřazování z provozu a demontáže. Zařízení bylo postaveno německou společností Nukem Technologies za cenu přibližně 200 milionů eur.

Gunter Grabia, zástupce ředitele banky EBRD a vedoucí fondu IIDSF, uvedl: „Jsme spokojeni s úspěšným zahájením horkých testů nového zařízení, které proběhlo dne 9. června. Toto zařízení je jedním z nejkomplexnějších projektů v procesu vyřazování jaderné elektrárny Ignalina z provozu. Jsme přesvědčeni, že dodavatel, vedení společnosti INPP a litevské úřady budou pokračovat v efektivní spolupráci s cílem dokončit tento klíčový projekt podle harmonogramu a v rámci rozpočtu.“

Systém nakládání s odpady a jejich skladování splňuje nové požadavky litevských zákonů, standardy EU i doporučení Mezinárodní agentury pro atomovou energii, uvedla banka EBDR se sídlem v Londýně. Po uplynutí zkušební doby je naplánováno zahájení průmyslového provozu v červnu příštího roku.

Simonas Šatūnas, náměstek litevského ministra energetiky, v prohlášení banky EBRD sdělil: „Dnešní oslava je důkazem úspěšného pokroku směrem k demontáži jaderné elektrárny Ignalina. Významné úkoly však přetrvávají a budou vyžadovat soustředěné vedení a důkladnou pozornost.“

Massimo Garribba, generální ředitel pro energetiku v Evropské komisi, uvedl: „Jako hlavní přispěvatel do fondu IIDSF, Evropská komise vždy vyzývala strany, aby našly pragmatické řešení pro posun projektu vpřed. Tento projekt přispívá k bezpečnému nakládání s radioaktivním odpadem. Jedná se o vynikající týmovou spolupráci se zaměřením na hmatatelné výsledky. Nyní se těšíme na to, až bude zařízení v provozu a začne zpracovávat odpad.“

Fond IIDSF spravovaný bankou EBRD je podporován Evropskou unií, která poskytuje 96 % příspěvků. Mezi další přispěvatele patří Rakousko, Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Německo, Lucembursko, Holandsko, Norsko, Polsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Spojené království.

Litevský regulační úřad Lithuanian State Nuclear Power Safety Inspectorate (Vatesi) dne 5. května sdělil, že vydal povolení pro zahájení komerčního provozu nového státního dočasného skladiště použitého paliva. Toto oznámení následovalo po úspěšném dokončení horkých testů s deseti kontejnery s novým designem státní společnostní INPP.

Skladiště – známé jako projekt ISFSF B1 – se nachází v lokalitě elektrárny ve městě Visaginas. Použité palivo bude uchováváno ve speciálně navržených kontejnerech Constor RBMK1500/M2, které při plném zatížení váží 118 tun. Očekává se, že ve skladišti bude uloženo během 50 let přibližně 190 kontejnerů se 17 000 použitými palivovými soubory.

Litva souhlasila s trvalým odstavením prvního a druhého bloku jaderné elektrárny Ignalina – jako s podmínkou svého vstupu do Evropské unie. První blok byl odstaven v prosinci roku 2004, druhý blok elektrárny ho následoval v prosinci roku 2009.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..