Kanadské laboratoře Canadian Nuclear Laboratories (CNL) dne 1. června vydaly poptávku ohledně vyjádření zájmu o technologie malých modulárních reaktorů (small modular reactor – SMR). Cílem této jaderné a technologické organizace je prokázat komerční životaschopnost technologie SMR do roku 2026.

jaderná energie - Laboratoře CNL vyzívají ke vstupu technologie SMR - Ve světě (17331575592 e44fb07c55 b) 1
Reaktorová hala reaktoru NRU (zdroj: Flickr)

Dlouhodobá strategie organizace CNL, jež byla vydána koncem dubna letošního roku, řeší budoucnost laboratoří Chalk River Laboratories v kanadské provincii Ontário po trvalém odstavení reaktoru National Research Universal (NRU), který je jedním z největších a nejuniverzálnějších výzkumných reaktorů s vysokým neutronovým tokem na světě, a zároveň významným producentem lékařských izotopů. Reaktor má být trvale odstaven po dovršení 60 let provozu dne 31. března příštího roku. Strategické cíle v oblasti vědy a technologií tohoto zařízení tak nyní směřují k umístění nového reaktoru SMR, a to do roku 2026.

Laboratoře CNL nyní zahájily žádost ohledně vyjádření zájmu o reaktory SMR. Nyní tato organizace hledá vývojáře technologie SMR, potenciální koncové uživatele a všechny další zainteresované a zúčastněné strany, včetně potenciálních hostitelských komunit, odborů, jaderného dodavatelského řetězce a výzkumných i akademických institucí. Poptávka je otevřena do 31. července.

Organizace prohlásila: „Tato poptávka o vyjádření zájmu má za cíl vybudovat povědomí o stávajících kapacitách, technologických nedostatcích, potřebách a požadavcích – jak od vývojářů technologií, tak od ostatních zúčastněných stran – a o celkovém zájmu trhu, aby se mohly laboratoře CNL stát samy klíčovým partnerem pro vývoj a nasazení reaktorů SMR.“

 „Opravdu to považujeme za otevřenou diskuzi s průmyslem a veřejností o tom, jak a kde vidí reaktory SMR v rámci většího energetického obrazu v této zemi,“ řekl prezident a generální ředitel laboratoří CNL Mark Lesinski. Doplnil: „Jedná se o příležitost pro každého, aby se podělil o své názory, mohl vznést své dotazy a navrhl potenciálních aplikace této technologie.“

Organizace CNL uvedla, že má za cíl prokázat komerční životaschopnost technologie SMR do roku 2026 „s výhledem, že Kanada získá vedoucí úlohu v této vznikající jaderné technologické oblasti a že laboratoře CNL budou celosvětově uznány jako vedoucí organizace v testování prototypů reaktoru SMR včetně vědecké a technické podpory“.

Podle svého strategického dokumentu je dlouhodobou vizí laboratoří CNL to, že budou uznávaným centrem pro reaktory SMR, kde bude postaveno a testováno více prototypů za podpory dodavatelů. „V rámci této dlouhodobé vize je tak nynějším cílem organizace CNL postavit první prototyp reaktoru SMR v příštích deseti letech,“ uvedli laboratoře v prohlášení.

Kathryn McCarthy, viceprezidentka laboratoří CNL pro výzkum a vývoj, uvedla: „Později v tomto roce hodláme zahájit obecný výběr lokality a licenční proces pro první demonstrační reaktor nebo jeho prototyp. V této předběžné fázi budou tyto činnosti technologicky neutrální a zahrnují všechny potenciální technologie. Musíme naslouchat širší komunitě pro rozvoj technologie SMR, abychom zajistili, že jejich potřeby budou zachyceny.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..