Společnost Vattenfall uzavřela smlouvu s konsorciem Areva-EWN ohledně demontáže a přípravě k transportu vnitřních částí tlakové nádoby reaktoru v jaderné elektrárně Brunsbüttel, která se nachází v Německu. Práce by měla být hotová do roku 2020.

jaderná energie - Konsorcium Areva-EWN zajistí demontáž vnitřních částí JE Brunsbüttel - Back-end (Brunsbuttel NPP 460 Vattenfall) 1
JE Brunsbüttel (zdroj: WNN)

Společnost Areva uvedla, že segmentace a balení odpadů z aktivní zóny reaktoru a vnitřních částí tlakové nádoby reaktoru bude prováděno pod vodou. „Využijeme osvědčenou technologii a kvalifikovaného podvodního robota ke zvýšení účinnosti a zkrácení doby potřebné pro tuto operaci,“ vysvětlila společnost.

Jednobloková jaderná elektrárna Brunsbüttel patřila mezi osm nejstarších německých reaktorů, které byly trvale vyřazeny z provozu v březnu roku 2011. Varný reaktor (boiling water reactor – BWR) s instalovaným výkonem 771 MWe byl ale odstaven už od roku 2007 kvůli problémům s energetickým výstupem elektrárny. JE Brunsbüttel byla mezi osmi staršími reaktory, jejichž provozní licence byly zrušeny federální vládou krátce po nehodě v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči v březnu roku 2011. Společnost Vattenfall – která vlastní 66,7% podíl v elektrárně společně s firmou EOn, jež drží zbývajících 33,3 % – požádala na konci roku 2012 o povolení k likvidaci elektrárny, přičemž nyní probíhá schvalovací proces.

Smlouva podepsaná mezi společností Vattenfall a konsorciem Areva-EWN zahrnuje i možnost pro spolupráci ohledně jaderné elektrárny Krümmel, která má být rovněž demontována.

JE Krümmel – jež obsahuje jediný varný reaktor s výkonem 1 346 MWe – je také společně vlastněna společností Vattenfall a firmou EOn. Rovněž patřila mezi starší bloky, jimž byla zrušena provozní licence v roce 2011. Společnost Vattenfall podala v srpnu roku 2015 žádost o demontáž a likvidaci této elektrárny.

V květnu roku 2015 podepsaly společnosti EOn a Vattenfall dohodu o spolupráci při vyřazování z provozu a demontáži svých společně vlastněných jaderných elektráren v Německu. Obě společnosti prohlásily, že dohoda je zaměřena na „co nejúspornější vyřazování z provozu a demontáž jejich jaderných elektráren“.

Společnost Energiewerke Nord GmbH (EWN) – která se zabývá vyřazováním z provozu a demontáží německých jaderných elektráren Greifswald a Rheinsberg – byla v únoru letošního roku přejmenována na společnost ENW Entsorgungswerk für Nuklearanlagen. Společnost je rovněž odpovědná za likvidaci a dočasné skladování použitého paliva i radioaktivního odpadu vzniklého při demontáži. Německá vláda pověřila společnost EWN, aby řídila konečnou likvidaci všech radioaktivních odpadů z veřejného sektoru.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..