Oblasti Central Huron a White River již nebudou zvažovány jako potenciální lokality pro hlubinné geologické úložiště kanadského použitého jaderného paliva, oznámila organizace Nuclear Waste Management Organisation (NWMO). Organizace NWMO pracuje na identifikaci přijatelné lokality pro úložiště v rámci dlouhodobého procesu nazvaného Adaptivní fáze řízení (Adaptive Phase Management). V roce 2010 zahájila tato organizace proces dvoufázového předběžného hodnocení, aby zúžila oblasti k prozkoumání z listu oblastí, které projevily zájem.

jaderná energie - Kanada zužuje hledání lokality pro úložiště - Ve světě (8228117331 35af670184 b) 1
Ilustrační obrázek (zdroj: The National Interest)

Oblasti Central Huron a White River formálně vyjádřily svůj zájem o projekt v roce 2012 a spustily první fázi studií s cílem prozkoumat potenciální vhodnost jejich geologické struktury. Lokalita White River prošla první fází – která potvrzuje, že oblast „má silný potenciál pro splnění přísných bezpečnostních i geotechnických požadavků pro projekt, jenž je v souladu s její dlouhodobou vizí“ – v lednu roku 2015. Oblast Central Huron prošla první fází v říjnu téhož roku.

Několik let podrobnější studie a angažovanosti se uskutečnilo v obou lokalitách, avšak organizace NWMO nyní oznámila, že tyto oblasti již nebudou považovány za potenciální vhodné lokality. Ačkoliv projevily zájem o projekt, organizace NWMO prohlásila, že oblasti nebyly schopny rozšířit zájem či se učit „na úrovni potřebné k tomu, aby poskytly dostatečnou důvěru k pokroku geotechnických studií v jejich bezprostředním okolí“. Obě komunity budou i nadále hrát aktivní roli v procesu, jelikož aktivity kolem lokalizace pokračují v okolních komunitách, doplnila organizace NWMO.

„Jelikož pracujeme na identifikaci jedné preferované lokality, musíme se stále více soustředit na konkrétní oblasti, které mají silný potenciál splnit bezpečnostní požadavky, a nadace pro trvalý zájem o zkoumání projektu,“ sdělil Mahrez Ben Belfadhel, viceprezident pro výběr lokality organizace NWMO. Následně dodal: „Obě komunity – jak Central Huron, tak White River – významně přispěli k tomuto kanadskému projektu a jejich pokračující účast bude neocenitelná při spolupráci ohledně plánování dalších kroků v jejich regionech.“

Jedenadvacet komunit, všechny z provincie Ontario nebo Saskatchewan, původně požádalo o předběžné hodnocení. Z 11 oblastí vybraných pro druhou fázi studie nyní zůstává šest, a to: Blind River a Elliot Lake; Ignace; Hornepayne; Huron-Kinloss; Manitouwadge; a South Bruce.

Organizace NWMO uvedla, že bude „pokračovat v procesu zužování potenciálních lokalit pro realizaci projektu, a to dokud nezíská pouze jednu preferovanou bezpečnou a společensky přijatelnou oblast jako ohnisko podrobnější charakterizace lokality“.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..