Kanadská jaderná elektrárna Bruce B dosáhla významného pokroku v implementaci doporučení pro bezpečnostní zlepšení, která navrhl v roce 2015 tým Operational Safety Review Team (OSART) z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), potvrdila navazující mise.

jaderná energie - JE Bruce B implementuje doporučení z mise OSART - Ve světě (Bruce B aerial 460 Bruce Power) 1
JE Bruce B (zdroj: WNN)

V rámci pětidenní navazující mise přivítala společnost Bruce Power v elektrárně tým čtyř odborníků ze Švédska, Spojených států a z agentury MAAE, kteří navštívili elektrárnu, aby zhodnotili pokrok dosažený od třítýdenní mise OSART, která se uskutečnila koncem roku 2015. Tyto navazující mise jsou standardní součástí programu OSART, obvykle probíhají do dvou let od mise původní.

Kompletní zpráva z původní mise, kterou vydala společnost Bruce Power v květnu 2016, identifikovala deset dobrých postupů a pětadvacet dobrých výkonů v elektrárně. Dále učinila dvanáct návrhů a pět doporučení.

Navazující tým zaznamenal silné vedení a závazek k bezpečnosti ze strany vedení elektrárny i zaměstnanců podniku, stejně jako transparentní přístup k zaměstnancům a veřejnosti. Dále tým zjistil, že bylo plně implementováno několik doporučení a návrhů z mise v roce 2015. Jednalo se o tyto body: opatření týkající se pravidelných přezkumů bezpečnosti; posílení nouzových postupů; zdokonalení kontrol materiálů a zařízení; a přísná kontrola modifikací dokumentace.

Tým zjistil, že některé oblasti zůstávají zachovány – včetně hodnocení programů pro řízení stárnutí elektrárny, hodnocení provozních zkušeností a činností kolem údržby.

Manažerka programu OSART z agentury MAAE Vesselina Ranguelova, která vedla tým v rámci navazující mise, uvedla, že elektrárna je „jednoznačně odhodlána k bezpečnostní a provozní dokonalosti“ a realizovala komplexní programy pro zajištění bezpečného a efektivního dlouhodobého provozu.

„Doporučení agentury MAAE a návrhy pro bezpečnostní zlepšení, jak byly definovány misí OSART v roce 2015, byly náležitě zohledněny a po jejich úplném zavedení přispějí k posílení bezpečnosti provozu elektrárny,“ uvedla manažerka Ranguelova.

Program OSART pomáhá členským státům agentury MAAE při posilování bezpečnosti jejich jaderných elektráren během uvádění do provozu i provozování jaderných elektráren, přičemž porovnává praktické postupy s bezpečnostními standardy agentury MAAE. Tým mezinárodních odborníků provádí hloubkové přezkumy výkonu provozní bezpečnosti, přezkoumává faktory ovlivňující řízení bezpečnosti a výkonnost personálu a zjišťuje mezery mezi provozem zařízení a požadavky popsanými v bezpečnostních standardech agentury MAAE. Osvědčené postupy zjištěné v rámci programu jsou šířeny do širší jaderné komunity agenturou MAAE.

Mise OSART se konají na žádost členského státu agentury MAAE. O kontrolu čtyř bloků s designem Candu, které tvoří jadernou elektrárnu Bruce B, požádala kanadská regulační komise Canadian Nuclear Safety Commission (CNSC) v roce 2014. Jak společnost Bruce Power, tak komise CNSC budou mít příležitost vyjádřit se k návrhu zprávy týmu z navazující mise před tím, než bude finální verze předána kanadské vládě. Očekává se, že k tomu dojde asi za tři měsíce.

Jaderná elektrárna Bruce obsahuje celkem 8 reaktorů Candu ve dvou částech – bloky číslo 1-4 tvoří JE Bruce A a bloky číslo 5-8 se označují jako JE Bruce B. Celková výrobní kapacita elektrárny činí 6 400 MWe. Elektrárna je klíčovou součástí dlouhodobého energetického plánu provincie Ontario a prochází rozsáhlým rekonstrukčním programem, který prodlouží provoz šesti z osmi bloků o dalších 30-35 let. První a druhý blok jaderné elektrárny Bruce A již prošly rekonstrukcí.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..