Veškerý odpad ze zbytků palivových elementů (FED) v britské jaderné elektrárně Bradwell byl zpracován za účelem snížení radiologického nebezpečí v této lokalitě, oznámila dne 21. června společnost Magnox Ltd. Odstranění odpadu je důležitým krokem směrem k plánované sanaci JE Bradwell, dodala firma.

jaderná energie - JE Bradwell dokončuje zpracování zbytků palivových článků - Back-end (Bradwell FED removal 460 Magnox) 1
JE Bradwell (zdroj: WNN)

Odpad FED se skládá především z kusů pláště z hořčíkové slitiny, která obklopuje jaderné palivo typu Magnox. Jedná se o hlavní zdroj středně aktivního odpadu v areálu jaderné elektrárny Bradwell.

K nakládání s odpady byly využity inovační techniky a jedinečná řešení společnosti Magnox Ltd a jejího dodavatelského řetězce. „Výsledkem je snížení nebezpečí v areálu elektrárny a zkrácení projektu zpracování odpadu FED o více než rok,“ uvedla společnost Magnox Ltd.

Přibližně 65 tun odpadu FED bylo zpracováno v lokálním „ rozpouštěcím zařízení“, které rozpouštělo odpad v kyselině, oddělilo radioaktivní materiály a snížilo objem pevného odpadu o více než 90 %.

Přes polovinu odpadu FED bylo překlasifikováno k likvidaci jako nízko aktivní odpad díky spolupráci mezi společností Magnox Ltd, úložištěm Low Level WasteRepository Ltd (LLWR) a specializovaným subdodavatelem – firmou Tradebe-Inutec.

Více než 140 tun odpadu FED bylo nyní odesláno společnosti Tradebe-Inutec jako nízko aktivní odpad pro zpracování a konečné uložení v úložišti LLWR.

Generální ředitel úřadu Nuclear Decommissioning Authority (NDA) David Peattie uvedl: „Jedná se o další skutečně důležitý mezník a o obrovský krok vpřed v oblasti vyčištění a likvidace nejstarších jaderných zařízení ve Spojeném království.“ Dále dodal: „Nalezení nových řešení a technik pro nakládání s radioaktivním odpadem nám pomáhá dělat věci rychleji a efektivněji, čímž dosáhneme toho, že naše lokality budou dříve bezpečnější a poskytnou daňovému poplatníkovi nejvyšší hodnotu.“

 „Ukázali jsme, že jsme schopni spolupracovat, a to jak s dodavatelským řetězcem, tak s ostatními sekcemi úřadu NDA, abychom urychlili pokrok, aniž bychom ohrozili naše vysoké bezpečnostní normy, které nám pomáhají udržet správný přístup k péči a údržbě této lokality,“ uvedl ředitel jaderné elektrárny Bradwell Bob Nichols.

Dokončena byla také demolice komplexu nádrží pro použité palivo v JE Bradwell, oznámila společnost Magnox Ltd. Nadbytečné budovy byly dekontaminovány během čtyřletého období, což znamenalo, že by bylo možné je strhnout pomocí běžných demoličních metod. Zbývající budovy v areálu JE  Bradwell budou nyní uzavřeny v pláštích odolných proti povětrnostním vlivům při přípravě fáze péče a údržby, během které budou uchovávány v pasivně bezpečném a zabezpečeném stavu. To umožní, aby úrovně radiace přirozeně klesaly v průběhu času, což povede k jednodušší a nákladově efektivnější likvidaci při konečném vyčištění lokality.

Dva reaktory typu Magnox s instalovaným výkonem 125 MWe v jaderné elektrárně Bradwell byly v provozu od roku 1962 do 2002 a během své životnosti trvající 40 let vygenerovali téměř 60 TWh elektrické energie. Areál elektrárny prochází zrychleným programem demontáže a nyní je dále než za polovinou prací, které by měly zajistit, že se areál stane první lokalitou, která v Británii vstoupí do fáze péče a údržby.

Palivo z reaktorů bylo odstraněno koncem roku 2005 a veškeré palivo bylo následně převezeno z areálu elektrárny. Hala turbíny byla v roce 2011 zničena. V červnu 2016 se JE Bradwell stala první lokalitou s reaktory typu Magnox, která vyprázdnila a dekontaminovala všechna svá podzemní skladiště.

Společnost Magnox Ltd je vlastněna a řízena jménem britského regulačního úřadu Nuclear Decommissioning Authority firmou Cavendish Fluor Partnership.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..