Jihoafrická republika vybírá dodavatele jaderné elektrárny, v celosvětovém měřítku může jít o jeden z největších kontraktů za desítky let, uvedla dnes agentura Reuters. Jedním z vážných kandidátů je ruský Rosatom, dalšími zájemci jsou firmy z Jižní Koreje, Francie, USA a Číny, oznámil předseda správní rady společnosti South African Nuclear Energy Corporation (Necsa) Kelvin Kemm. Země plánuje výstavbu jaderných reaktorů o kapacitě 9 600 megawattů, aby mohla odstavit elektrárny spalující uhlí.

jaderná energie - JAR vybírá dodavatele jaderné elektrárny, uvažuje o Rosatomu - Nové bloky ve světě (rosatom) 1
Ruská korporace Rosatom by mohla sehrát významnou roli při stavbě nových bloků v Jihoafrické republice (zdroj: businessnewsasia.com)

„Naším cílem je rozhodnout do konce letošního roku a projekt zahájit hned poté,“ uvedl Kemm v rozhovoru a agenturou Reuters na konferenci o jaderné energetice v Moskvě. Rosatom je podle něj na seznamu potenciálních dodavatelů, nicméně rozhodnuto zatím nic nebylo.

Spolupráci Ruska a Jihoafrické republiky v jaderné energetice letos zkomplikovalo rozhodnutí jihoafrického nejvyššího soudu, který jejich dohodu o jaderné spolupráci označil na nezákonnou. V květnu však Rosatom prohlásil, že je stále odhodlán účastnit se výběrového řízení na výstavbu jaderných kapacit v Jihoafrické republice.

Kemm konstatoval, že rozhodnutí soudu oddálilo plány stavby reaktorů o několik měsíců. Na dotaz, zda je Rosatom hlavním subjektem nynější soutěže Kemm řekl „rozhodně, Rosatom je velmi důležitým hráčem“.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..