Třetí blok jaderné elektrárny Takahama nacházející se v japonské prefektuře Fukui byl dne 6. června restartován, oznámil vlastník elektrárny – společnost Kansai Electric Power Company. Čtvrtý blok téže elektrárny – který byl od března roku 2016kvůli soudnímu příkazu také mimo provoz – byl znovuspuštěn v minulém měsíci a připojil se tak k dalším třem reaktorům, jež jsou v provozu.

jaderná energie - Japonsko restartovalo už pátý reaktor - Ve světě (Takahama units 3 and 4 460 Kansai) 1
JE Takahama (zdroj: WNN)

Společnost Kansai uvedla, že tlakovodní reaktor s instalovaným výkonem 830 MWe byl restartován dne 6. června v 14:00 hodin místního času a očekává se, že kritičnosti dosáhne následujícího dne. Společnost plánuje obnovit výrobu elektrické energie na třetím bloku JE Takahama a znovu ho připojit k rozvodné síti 9. června „po dokončení finální fáze kontrol prováděných v rámci odstávkových činností poté, co byly dokončeny všechny nezbytné testy“. Poté společnost dodala, že provoz na plný výkon blok obnoví na začátku července po dokončení komplexní kontroly, kterou provede regulační úřad  Nuclear Regulation Authority (NRA).

Koncem ledna 2015 podalo 29 obyvatel prefektury Shiga – oblasti, která náleží do 30 kilometrové zóny kolem jaderné elektrárny Takahama – petiční žádost k okresnímu soudu v Otsu o dočasné příkaz k zastavení provozu třetího a čtvrtého bloku této elektrárny.  Předseda soudního dvora dne 9. března rozhodl, že bezpečnost těchto bloků nemůže být zaručena – navzdory tomu, že regulační úřad NRA došel k závěru, že oba bloky splňují revidované bezpečnostní normy – a vydal příkaz proti jejich provozu.

Třetí blok jaderné elektrárny Takahama obnovil provoz dne 29. ledna roku 2016. Čtvrtý blok ho následoval 26. února, ale byl znovu vypnut o tři dny později kvůli automatickému odstavení reaktoru, které způsobilo „selhání v energetické části elektrárny“. Soudní příkaz poté držel oba bloky JE Takahama mimo povoz. V srpnu loňského roku společnost Kansai odstranila palivo z obou bloků a umístila je do úložných bazénů těchto bloků.

Společnost Kansai se obrátila na soud, aby dočasný příkaz zrušil. Nicméně soud v červnu rozhodl, že soudní příkaz zůstane zachován. Společnost poté podala 14. července 2016 odvolání k nejvyššímu soudu v Osace, přičemž poukázala na skutečnost, že rozhodnutí okresního soudu v Otsu není racionální. Koncem března nejvyšší soud v Osace rozhodl ve prospěch společnosti Kansai a soudní příkaz zrušil.

Společnost Kansai začala znovu nakládat 157 palivových souborů – včetně čtyř palivových souborů typu MOX (mixed-oxide) – do čtvrtého bloku dne 28. dubna, přičemž tento proces dokončila dne 1. května. Blok s tlakovodním reaktorem o výkonu 830 MWe byl restartován 17. května a plného výkonu dosáhl 25. května. Očekává se, že komerční provoz tento obnoví ještě v tomto měsíci.

Na třetím bloku proběhlo nakládání paliva v období mezi 13. a 16. květnem.

Dalšími třemi japonskými reaktory, které jsou v současné době v provozu, jsou: první a druhý blok JE Sendai společnosti Kyushu Electric a třetí blok jaderné elektrárny Ikata podniku Shikoku Electric. Dalších 19 reaktorů požádalo o znovuspuštění.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..