Pondělí, 28 září
Shadow

Indie schválila odlití prvního betonu pro JE Kudankulam

Indická regulační rada Atomic Energy Regulatory Board (AERB) udělila povolení pro odlití prvního konstrukčního betonu pro dva Ruskem stavěné reaktory VVER ve třetím a čtvrtém bloku jaderné elektrárny Kudankulam. Odlití prvního betonu značí formální zahájení výstavby jaderného bloku, ačkoliv přípravné práce v této lokalitě probíhají už několik let.

JE Kudankulam (zdroj: Weekly Times of India)

Výkop hlavního areálu elektrárny pro oba nové bloky je již dokončen a areál je připraven na stavební činnosti, uvedla regulační rada AERB.

Valery Limarenko, vedoucí inženýrské dceřiné společnosti korporace Rosatom – skupiny ASE Group, uvedl v minulém týdnu, že první beton bude odlit později v červnu nebo začátkem měsíce července.

Jaderná elektrárna Kudankulam, nacházející se ve svazovém indickém státu Tamilnádu, obsahuje dva reaktory VVER v provozu, jež zahájily komerční provoz v prosinci roku 2014, respektive v dubnu 2017. Nové bloky jsou budovány v rámci mezivládní dohody podepsané mezi Moskvou a Novým Dillí v roce 1998 – v rámci druhé fáze, která následuje.

Bloky číslo tři a čtyři budou „opakovaným designem“ prvních dvou bloků elektrárny – se „zlepšeními“ založenými na zpětné vazbě z uvádění do provozu a provozních zkušeností z prvních bloků, doplnila rada AERB. Hlavním dodavatelem je společnost Atomstroyexport a hlavním designérem je podnik Atomenergoproekt. Obě společnosti jsou součástí skupiny ASE Group.

Rusko a Indie na začátku tohoto měsíce podepsaly rámcovou smlouvu umožňující výstavbu třetí části této elektrárny, která pokrývá výstavbu pátého a šestého bloku JE Kudankulam. Dohoda obsahuje mezivládní úvěrový protokol pro realizaci projektu.

Zdroj: World Nuclear News

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..