Indická regulační rada Atomic Energy Regulatory Board (AERB) udělila povolení pro odlití prvního konstrukčního betonu pro dva Ruskem stavěné reaktory VVER ve třetím a čtvrtém bloku jaderné elektrárny Kudankulam. Odlití prvního betonu značí formální zahájení výstavby jaderného bloku, ačkoliv přípravné práce v této lokalitě probíhají už několik let.

jaderná energie - Indie schválila odlití prvního betonu pro JE Kudankulam - Nové bloky ve světě (TH03 KUDANKULAM 1164176f) 1
JE Kudankulam (zdroj: Weekly Times of India)

Výkop hlavního areálu elektrárny pro oba nové bloky je již dokončen a areál je připraven na stavební činnosti, uvedla regulační rada AERB.

Valery Limarenko, vedoucí inženýrské dceřiné společnosti korporace Rosatom – skupiny ASE Group, uvedl v minulém týdnu, že první beton bude odlit později v červnu nebo začátkem měsíce července.

Jaderná elektrárna Kudankulam, nacházející se ve svazovém indickém státu Tamilnádu, obsahuje dva reaktory VVER v provozu, jež zahájily komerční provoz v prosinci roku 2014, respektive v dubnu 2017. Nové bloky jsou budovány v rámci mezivládní dohody podepsané mezi Moskvou a Novým Dillí v roce 1998 – v rámci druhé fáze, která následuje.

Bloky číslo tři a čtyři budou „opakovaným designem“ prvních dvou bloků elektrárny – se „zlepšeními“ založenými na zpětné vazbě z uvádění do provozu a provozních zkušeností z prvních bloků, doplnila rada AERB. Hlavním dodavatelem je společnost Atomstroyexport a hlavním designérem je podnik Atomenergoproekt. Obě společnosti jsou součástí skupiny ASE Group.

Rusko a Indie na začátku tohoto měsíce podepsaly rámcovou smlouvu umožňující výstavbu třetí části této elektrárny, která pokrývá výstavbu pátého a šestého bloku JE Kudankulam. Dohoda obsahuje mezivládní úvěrový protokol pro realizaci projektu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..