Hospodářský výbor sněmovny chce, aby vláda ještě v tomto volebním období jednoznačně rozhodla, zda a jakým způsobem zahájí výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Na výjezdním zasedání v Jaderné elektrárně Dukovany to novinářům řekl nový předseda výboru Martin Kolovratník (ANO), který ve funkci nahradil Ivana Pilného, nynějšího ministra financí.

jaderná energie - Hospodářský výbor chce po vládě rozhodnutí o novém bloku Dukovan - Nové bloky v ČR (JE Dukovany Zdroj archiv2) 1
JE Dukovany (zdroj: archiv)

Podle Kolovratníka připraví hospodářský výbor příslušné usnesení do poloviny července. „Vláda se ze zákona odpovídá sněmovně, máme proto ambice, aby to nebylo usnesení obecné, ale opravdu chceme dát vládě konkrétní úkoly, týkající se výstavby infrastruktury, navržení modelu financování a způsobu výběru dodavatele,“ řekl Kolovratník. Vláda podle něj také musí říci, jestli a jaké finanční garance stát investorovi poskytne.

V hospodářském výboru existuje podle Kolovratníka pro stavbu nového jaderného bloku silná podpora napříč politickými stranami. „Pokud nezačneme stavět, v roce 2035 už ČR nebude soběstačná a budeme muset elektřinu dovážet. Je to nepřijatelné i z pohledu bezpečnostní situace,“ dodal Kolovratník.

Podporu hospodářského výboru i obyvatel regionu uvítala náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Lenka Kovačovská. Podpora rozvoje jaderné energetiky je podle ní klíčová pro zaměstnanost v tomto regionu. „Jako obyvatelé regionu potřebujeme znát svou perspektivu. V minulosti jsme to zatím na rozdíl ode dneška neslyšeli. To je pro nás důležité,“ řekl předseda svazku obcí Energoregion 2020 a starosta Náměště nad Oslavou Vladimír Měrka.

Se stavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho v jaderné elektrárně Temelín s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách počítá Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. Prioritu mají starší Dukovany. Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) ale už dříve ČTK řekl, že nikdo není schopen jednoznačně prohlásit, že současná vláda rozhodne o formě financování nového jaderného bloku v Česku.

Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Vloni dodala elektrárna do sítě 11,954 terawatthodiny elektřiny. Od zahájení provozu v roce 1985 už z Dukovan plynulo téměř 411 TWh, což je množství elektřiny odpovídající sedmileté spotřebě všech domácností i průmyslu v Česku.

Dvaačtyřicetiletý Kolovratník nahradil ve funkci předsedy hospodářského výboru sněmovny Ivana Pilného. Prezident Miloš Zeman jmenoval Pilného v květnu ministrem financí místo Andreje Babiše.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..