Francouzský regulační úřad předběžně rozhodl, že třetí blok jaderné elektrárny Flamanville patřící společnosti EDF může být bezpečně uveden do provozu, ale že bude nutné vyměnit hlavu tlakové nádoby reaktoru v tomto bloku do konce roku 2024. Úřad Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN) dne 28. června uvedl, že blok, který se staví v jihozápadní Francii, je i přes své problémy s ocelí schopen provozu.

jaderná energie - Francouzský regulátor konstatoval, že třetí blok JE Flamanville je bezpečný k uvedení do provozu - Nové bloky ve světě (EPR reactor vessel 250 ASN) 1
Reaktor EPR (zdroj: WNN)

Společnost Areva NP odhalila anomálie ve složení oceli v určitých zónách hlavy a spodní strany tlakové nádoby reaktoru s designem EPR v JE Flamanville v dubnu roku 2015. Inženýrská skupina zahájila testovací program, který prokázal, že mechanická pevnost oceli je dostatečná pro veškeré provozní situace, včetně možných nehod. Závěry programu byly zaslány úřadu ASN v prosinci roku 2016.

Regulační úřad ASN dne 28. června uvedl, že „prezentoval svůj postoj“ ohledně anomálií tlakové nádoby reaktoru. Spoléhal se na oddělení jaderných tlakových zařízení a na „analýzu vzorků“ ze strany IRSN, které společnosti Areva NP a EDF poskytly, dodal úřad.

Současná uzávěrová hlava reaktoru by neměla být v provozu po roce 2024, což je termín, do kterého může být vyrobena hlava nová, vysvětlit úřad.

Stavební práce na tomto bloku s instalovaným výkonem 1650 MWe v lokalitě jaderné elektrárny Flamanville, která se nachází v Normandii, začaly v prosinci roku 2007. V areálu elektrárny jsou již v provozu dva reaktory, a to od roku 1986 a 1987. Kopule reaktorové budovy byla usazena na své místo v červenci roku 2013 a instalace reaktorové nádoby proběhla v lednu 2014. Podle původních očekávání měl reaktor zahájit komerční provoz v roce 2013, ale kvůli zpožděním se nyní předpokládá, že blok bude uveden do provozu až koncem roku 2018.

Souhlas regulačního úřadu ASN se zahájením provozu třetího bloku JE Flamanville je podmínkou Evropské komise pro schválení plánovaného převzetí byznysu s reaktory od společnosti Areva firmou EDF.

V prohlášení ze dne 28. června regulátor ASN uvedl: „Na základě provedených technických analýz regulační úřad ASN usoudil, že mechanické vlastnosti hlavy a spodní části tlakové nádoby jsou přiměřené vzhledem k zatížení, kterému jsou tyto části vystaveny, včetně možných případů nehod. Nicméně anomálie v chemickém složení oceli znamenají snížení odolnosti z hlediska rizika rychlého zlomu. Úřad ASN se proto domnívá, že společnost EDF musí provést další periodické kontroly, aby se potvrdilo, že nevznikly žádné další vady.“

„Úřad ASN poznamenal, že takovéto kontroly mohou být na spodní části nádoby provedeny, a proto se domnívá, že provedeny být musí. Nicméně technická proveditelnost podobných inspekcí na víku tlakové nádoby není stanovena. Úřad ASN proto zvažuje, že použití uzavírací hlavy musí být časově omezeno. Poznamenává, že výroba nové hlavy potrvá sedm let, takže by mohlo být k dispozici do konce roku 2024. Při těchto podmínkách se úřad ASN domnívá, že aktuální víko by nemělo být v provozu po tomto datu.“

Regulátor ASN vytvořil „kontrolní zprávu“ dostupnou na jeho webových stránkách k veřejné konzultaci společně se stanoviskem svého poradního výboru pro jaderné tlakové vybavení.

Veřejná konzultace bude pokračovat až do září. Úřad ASN bude rovněž projednávat situaci s radou French High Council for Technological Risk Prevention. Své stanovisko dokončí po těchto konzultacích v říjnu letošního roku.

Uvedení tlakové nádoby reaktoru s designem EPR v JE Flamanville do provozu bude také vyžadovat povolení „vydané konkrétně podle výsledků hydrotestu celého primárního systému“, doplnil úřad.

V dubnu regulátor ASN definoval předpoklady pro obnovení kovárenských operací v závodě Le Creusot společnosti Areva. Zařízení bylo mimo provoz od prosince roku 2015 – po objevení problémů se zabezpečením kvality. V květnu 2016 regulační úřad ASN uvedl, že průběžný audit kvality v kovárně, kterou společnost Areva koupila v roce 2006, zjistil „nesrovnalosti“ v dokumentaci přibližně 400 součástek pro elektrárny, které zde byly vyrobeny od roku 1965. Problémy „zahrnují nesrovnalosti, změny nebo opomenutí ve výrobních spisech týkající se výrobních parametrů a výsledků testů“, oznámil tento úřad.

Nová hlava tlakové nádoby reaktoru bude vyroben japonským závodem Steel Works, nikoliv kovárnou Le Creusot, uvedla dne 28. června agentura Reuters, přičemž citovala nejmenovaný zdroj.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..