Jordánští odborníci budou mít po nedávném podpisu dohody o partnerství s jordánskou komisí Jordan Atomic Energy Commission (JAEC) přístup k výzkumným reaktorům a pomocným zařízením francouzské komise French Alternative Energies and Atomic Energy Commission (CEA).

jaderná energie - Francouzská výzkumná zařízení uvítají jordánské odborníky - Ve světě (JAEC emblum) 1
Logo organizace JAEC (zdroj: Wikimedia Commons)

Komise CEA uvedla, že hlavním cílem dohody, podepsané dne 24. května, je rozvíjet společné výzkumné programy na podporu výzkum, vývoje a vzdělávacích cílů Jordánců.

Dohoda byla podepsána v rámci programu International Centre based on Research Reactors (ICERR) Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

V roce 2015 jaderná výzkumná centra komise CEA ve městech Saclay a Cadarache stala prvními centry, která byla jmenována mezinárodními výzkumnými středisky v rámci programu zahájeného agenturou MAAE v předchozím roce. Toto určení se vztahuje na období 2015-2020.

Komise CEA podepsala podobné dohody s Marokem, Tuniskem, Slovinskem, Indonésií a Alžírskem, čímž jim umožnila přístup do zařízení ve městech Saclay a Cadarache prostřednictvím programu ICERR. Komise CEA plánuje každoročně přivítat 15-20 mezinárodních výzkumných pracovníků v obou lokalitách.

Program ICERR přispěje ke zvýšení využití jordánského testovacího a výzkumného reaktoru (Jordanian Test and Research Reactor – JRTR) a souvisejícího vědeckého vybavení v Jordánsku, sdělila komise CEA. Rovněž pomůže rozvíjet inovativní jaderné technologie a zároveň povzbudí spolupráci.

Jordánský reaktor JRTR s instalovaným výkonem 5 MWt byl postaven pro komisi JAEC konsorciem vedeným korejským institutem Korean Atomic Energy Research Institute a společností Daewoo v jordánské univerzitě Jordan University for Science and Technology. Výstavba reaktoru započala v roce 2010 a korejské ministerstvo vědy, informačních a komunikačních technologií a budoucího plánování uvedlo, že byla dokončena v prosinci minulého roku. Reaktor bude využíván pro výzkum a vývoj, vzdělávání i školení a pro výrobu lékařských a průmyslových radioizotopů.

Agentura MAAE sdělila, že její program ICERR má pomoci členským státům získat včasný přístup k příslušné infrastruktuře založené na výzkumných reaktorech, aby dosáhly cílů v oblasti jaderného výzkumu a vývoje a budování kapacit, které odpovídají jejich určeným národním prioritám. Dále umožňuje zúčastněným výzkumným reaktorům v rámci systému programu ICERR koordinovat a racionalizovat jejich nabídku zařízení, zdrojů a služeb pro zúčastněné členské státy.

Ruské centrum Russian Research Institute of Atomic Reactors State Scientific Centre bylo v září roku 2016 označeno za druhé centrum programu ICERR. Institut, nacházející se nedaleko ruského města Dimitrovgrad, obsahuje šest výzkumných reaktorů a také provádí post-radiační zkoušky komponent z aktivní zóny jaderných reaktorů, ozářených materiálů a ozářených palivových vzorků.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..