Jihokorejský prezident Moon Jae-in použil případ trvalého odstavení prvního bloku jaderné elektrárny Kori, aby popsal svoji zamýšlenou politiku pro odstavování jaderných elektráren. Uvedl, že nebudou plánovány žádné nové reaktory a stávající bloky nebudou v provozu déle než 40 let.

jaderná energie - Formování korejské politiky pro odstavování jaderných elektráren - Back-end (Kori 1 closing ceremony 460 presidential website) 1
Prezident Moon hovoří na ceremonii u JE Kori (zdroj: WNN)

První blok JE Kori s tlakovodním reaktorem o instalovaném výkonu 576 MWe zahájil komerční provoz v roce 1978. Šestiměsíční odstávka pro modernizaci a inspekci na prvním bloku jaderné elektrárny Kori se uskutečnila ve druhé polovině roku 2007 a uzavřela rozsáhlý rekonstrukční program, jenž umožnil prodloužení provozní licence tohoto bloku o dalších deset let. Následný proces opětovného licencování by mohl prvnímu bloku JE Kori umožnit provoz do roku 2027, ale společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) v srpnu 2015 oznámila, že stáhla svoji žádost o prodloužení provozní licence pro tento blok. V červnu loňského roku společnost požádala o vyřazení bloku z provozu. Trvalé odstavení prvního bloku JE Kori bylo schváleno komisí Nuclear Safety and Security Commission (NSSC) na začátku tohoto měsíce.

Blok byl odstaven dne 18. června o půlnoci. Reaktor za poslední 40 let dodal 155,260 GWh elektrické energie. Jeho uzavření z něho činí první jaderný blok v Jižní Koreji, který vstoupil do fáze vyřazování z provozu. Společnost KHNP předloží plán na demontáž bloku do pěti let.

Dne 19. května se uskutečnila v areálu elektrárny událost, která označila ukončení výroby elektřiny na prvním bloku JE Kori. Zúčastnilo se jí asi 230 lidí, včetně vládních úředníků, místních obyvatel, občanských společenských organizací a zaměstnanců společnosti KHNP. Přítomen byl i jihokorejský prezident Moon Jae-in. Moon byl jeden ze sedmi kandidátů v květnových prezidentských volbách, kteří podepsali dohodu o „společné politice“ pro postupné ukončení využívání jaderné energetiky v zemi.

Při proslovu na této události Moon uvedl: „Politiku ohledně jaderných elektráren zcela přezkoumám. Budeme opouštět rozvojovou politiku zaměřenou na jaderné elektrárny a ukončíme éru jaderné energetiky.“ Moon sdělil, že plány pro nové reaktory budou zrušeny a provozní období pro stávající bloky nebude prodlužováno nad rámec jejich životnosti. Druhý nejstarší reaktor v zemi – první blok JE Wolsong – bude odstaven co nejdříve, doplnil prezident, s přihlédnutím ke zdrojům elektřiny a k situaci kolem poptávky.

Co se týká pátého a šestého bloku jaderné elektrárny Shin Kori – pro které byla stavební povolení schválena komisí NSSC v červnu loňského roku – Moon uvedl, že dosáhne „společenského smíru“ jak jen to bude možné, a to ohledně otázky, zda bude jejich stavba pokračovat. Dále prezident uvedl, že budou vzaty v úvahu náklady na výstavbu těchto dvou bloků, jejich bezpečnosti a náklady za případnou kompenzaci.

Po uzavření prvního bloku jaderné elektrárny Kori má Jižní Korea v provozu celkem 24 reaktorů s kombinovanou výrobní kapacitou 22,505 MWe. Společně poskytují přibližně třetinu elektrické energie v zemi.

Obavy ohledně bezpečnosti jaderných elektráren v důsledku zemětřesení byly jedním z důvodů politiky pro jejich postupné vyřazování z provozu, uvedl Moon. Zemětřesení ve městě Gyeongju, které postihlo Jižní Koreu v září roku 2016, nezpůsobilo žádné úmrtí, avšak ukázalo, že Korea „již není v bezpečné zóně, kde k zemětřesení nedochází“. Dále prezident řekl, že seizmická odolnost jaderných elektráren v zemi – jež byla posílena v návaznosti na nehodu v japonské JE Fukušima Dajiči z března roku 2011 – bude znovu přezkoumána. Prezident už ale zapomněl podotknout, že samotné zemětřesení nebylo příčinou nehody v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči, avšak až nadcházející cunami.

Moon uvedl, že transformace národní energetické politiky není nikdy snadná a uznal, že „bude třeba čelit mnoha obtížím“. Řekl také, že jeho politika odchodu od jaderné energetiky má postupně snižovat výrobní kapacity v dlouhodobém období. Dokonce i v případě, že Jižní Korea zahájí odstavování bloků nyní, potrvá několik desetiletí, dokud se současná provozovaná flotila reaktorů nedostane na konec svého provozního cyklu, poznamenal Moon. Doplnil, že vláda nyní bude „aktivně podporovat bezpečná a čistá energetická odvětví“, včetně obnovitelných zdrojů energie a získávání elektřiny z LNG (zkapalněného zemního plynu). „Učiníme z energetického průmyslu nový motor pro růst v Koreji,“ dodal Moon.

Kromě toho, že země plánuje odchod od jaderné energetiky, prezident Moon se také zavázal snížit v Jižní Koreji využívání energie z uhelných elektráren. Když byl zvolen, okamžitě uzavřel osm uhelných elektráren a prohlásil, že žádné nové uhelné elektrárny nebudou postaveny. Zbývajících deset uhelných elektráren bude během jeho funkčního období uzavřeno, doplnil dne 19. června.

Prezident Moon ještě dodal, že upřednostňuje obnovitelné zdroje energie jako náhradu za uhelné a jaderné elektrárny. Nicméně potrvá nějaký čas, než Jižní Korea vybuduje svou výrobní kapacitu z obnovitelných zdrojů a pravděpodobně bude muset spoléhat na plyn, aby uspokojila poptávku po elektřině.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..