Na bloku s reaktorem EPR, který je prvním svého druhu, nacházejícím se v jaderné elektrárně Olkiluoto započaly studené funkční testy, oznámila dne 12. června finská společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO). Očekává se, že blok bude v provozu do konce příštího roku.

jaderná energie - Finský reaktor EPR zahájil klíčové předprovozní testy - Nové bloky ve světě (Olkiluoto 3 August 2016 460 TVO) 1
Třetí blok JE Olkiluoto (zdroj: WNN)

Studené funkční testy se provádějí, aby potvrdily, zda jsou komponenty a systémy důležité pro bezpečnost správně instalovány a připraveny k provozu. Testy se provádí v chladném stavu. Hlavním účelem těchto testů je ověřit těsnost primárního okruhu.

Dokončení těchto testů potrvá asi čtyři týdny, během této doby budou provedeny desítky testů s různými úrovněmi tlaku. Poprvé budou spuštěna hlavní cirkulační čerpadla reaktoru. Tlak v chladicím systému reaktoru se následně bude postupně zvyšovat až na maximální hodnotu, která výrazně překračuje normální provozní tlak.

„Jedná se o důležitý krok při uvádění elektrárny do provozu,“ prohlásil ředitel projektu třetího bloku JE Olkiluoto Jouni Silvennoinen. Dále uvedl: „Dalším důležitým milníkem pak budou horké funkční testy naplánované na podzim letošního roku.“

Poté doplnil: „Jakmile bude tato etapa úspěšně dokončena, třetí blok jaderné elektrárny Olkiluoto splní předpoklady pro udělení provozní licence. K tomu by mělo dojít někdy na počátku roku 2018. Před zahájením komerční výroby elektrické energie na konci roku 2018 je třeba splnit ještě několik dalších důležitých mezníků.“

V dubnu roku 2016 společnost TVO předložila žádost o provozní licenci pro třetí blok JE Olkiluoto k finskému ministerstvu práce a hospodářství. Společnost TVO očekává získání této provozní licence koncem letošního roku. Následně bude zahájeno uvedení tohoto jaderného bloku do provozu.

Reaktor EPR se staví ve finské jaderné elektrárně Olkiluoto už od roku 2005, přičemž od začátku výstavby došlo k několika revizím data uvedení do provozu. Další reaktor EPR se pak rovněž buduje ve francouzské jaderné elektrárně Flamanville. Tento blok je stavěn od roku 2007. Nyní se očekává, že bude spuštěn na konci roku 2018.

První blok jaderné elektrárny Tchaj-šan (pinyin: Taishan) v Číně (rovněž s reaktorem EPR), jenž je ve výstavbě od roku 2009, má podle plánů zahájit provoz ve druhé polovině roku 2017, zatímco druhý blok téže elektrárny ho má následovat v první polovině roku 2018.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..