Pracovníci na první bloku jaderné elektrárny Čchin-šan (pinyin: Qinshan) nacházející se v čínské provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang) dosáhli významného pokroku v dlouhodobé provozní bezpečnosti – k tomuto závěru došel tým z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Elektrárna požádala o provoz nad rámec původní třicetileté životnosti.

jaderná energie - Čínské bloky se připravují na prodloužený provoz - Ve světě (Qinshan 1 460 CNNC) 1
JE Čchin-šan (zdroj: WNN)

První blok JE Čchin-šan je první Čínou navrženou a postavenou jadernou elektrárnou, ačkoliv tlaková nádoba byla dodána japonskou společností Mitsubishi. Návrh tlakovodního reaktoru s instalovaným výkonem 300 MWe vypracoval institut Shanghai Nuclear Engineering Research & Design Institute. Výstavba tohoto bloku započala v březnu roku 1985 a poprvé byl k rozvodné síti připojen prosinci 1991. Současná provozní licence pro tento blok vyprší v roce 2021.

Čínský regulační úřad – National Nuclear Safety Administration (NNSA) – požaduje, aby bloky každých deset let podstoupily pravidelnou bezpečnostní kontrolu. První takovýto přezkum se uskutečnil na prvním bloku JE Čchin-šan v roce 2001 a druhý v roce 2014. Elektrárna požádala úřad NNSA v minulém roce o prodloužení provozní licence o dalších 20 let.

Na žádost společnosti CNNP Nuclear Power Operations Management Company – dceřiné společnosti firmy China National Nuclear Corporation a provozovatele jaderné elektrárny – zde provedla agentura MAAE kontrolní misi s názvem Safety Aspects for Long Term Operation (SALTO).

Srovnávací mise SALTO je komplexní bezpečností přezkum, který se přímo zabývá strategií a klíčovými prvky bezpečného dlouhodobého provozu jaderných elektráren. Hodnocení bezpečnostních programů a provozu elektrárny včetně řízení lidských zdrojů a odbornosti personálu – se provádí na základě bezpečnostních standardů agentury MAAE a dalších podobných dokumentů. Mise přecházející misi SALTO v říjnu roku 2015 přezkoumala programy a činnosti spojené s dlouhodobým provozem prvního bloku jaderné elektrárny Čchin-šan. Tento přezkumný tým uvedl, že při přípravě na dlouhodobý provoz elektrárny byl zjištěn „dobrý pokrok“.

Dvanáctičlenný tým přezkumné mise – složený z odborníků z Argentiny, České republiky, Finska, Francie, Holandska, Rumunska, Španělska, Švédska, Spojených států a agentury MAAE – nyní dokončil úplný přezkum v rámci mise SALTO.

Tým dospěl k závěru, že první blok JE Čchin-šan dosáhl „významného pokroku“ v řízení stárnutí a přípravě na bezpečný dlouhodobý provoz. Dále uvedl, že projekt pro dlouhodobý provoz elektrárny „se zaměřil na většinu oblastí doporučených bezpečnostními standardy agentury MAAE a řeší zbývající témata“.

Tým zjistil i několik dobrých postupů a výkonů v elektrárně, včetně organizační struktury, která podporuje přípravu na bezpečný dlouhodobý provoz. Také poznamenal, že elektrárna kompletně provedla testování těsnosti izolačních ventilů kontejnmentu a prodloužila časově omezenou analýzu stárnutí mechanických komponent.

Mise agentury MAAE rovněž učinila řadu doporučení pro zlepšení dlouhodobé provozní bezpečnosti. Sdělila, že první blok jaderné elektrárny Čchin-šan by měl provádět pravidelnou bezpečnostní revizi komplexněji a měl by zavést a provádět komplexní environmentální kvalifikační program. Elektrárna by měla provádět i efektivní programy řízení stárnutí pro civilní struktury a komponenty.

Tým poskytl návrh zprávy o svých závěrech vedení elektrárny. Konečná zpráva bude předložena elektrárně, úřadu NNSA a čínské vládě do tří měsíců.

První blok jaderné elektrárny Čchin-šan požádal agenturu MAAE o uskutečnění navazující mise přibližně za dva roky.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..