Společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) uvedla do provozu první domácí výrobní linku na palivové komponenty pro reaktory AP1000 v zařízení pro výrobu paliva Pao-tchou (pinyin: Baotou) v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko.

jaderná energie - Čína zahájila výrobu palivových komponent pro reaktory AP1000 - Ve světě (Sanmen 02 21 2014 460 Westinghouse) 1
Čínská jaderná elektrárna San-men s reaktorem AP1000 (zdroj: WNN)

Ačkoliv společnost Westinghouse poskytuje první dodávku paliva i několik dalších takových dodávek pro čtyři reaktory AP1000, které se blíží dokončení v čínských jaderných elektrárnách San-men (pinyin: Sanmen) a Chaj-jang (pinyin: Haiyang), Čína se snaží do budoucna vyrábět co nejvíce paliva sama. Společnost Westinghouse v roce 2011 souhlasila s „návrhem, výrobou a instalací zařízení pro výrobu paliva“ pro podnik China North Nuclear Fuel, dceřinou společnost společnosti CNNC, za částku 35 milionů dolarů.

Výstavba palivové linky pro reaktory AP1000 v zařízení Pao-tchou započala v březnu roku 2012 a byla dokončena v říjnu roku 2016. Čínský regulátor National Nuclear Safety Administration udělil v březnu 2016 povolení, aby mohl být v této lince zpracováván uran. Společnost CNNC podepsala v lednu kontrakt s firmou Sanmen Nuclear Power Company, že zajistí doplňování palivových komponent pro druhý, třetí a čtvrtý provozní cyklus prvního a druhého bloku jaderné elektrárny San-men. Linka pro výrobu palivových komponent má výrobní kapacitu 400 tun ročně. Zařízení Pao-tchou již vyrábí palivo pro těžkovodní tlakové reaktory Candu, které se nachází v jaderné elektrárně Čchin-šan III (pinyin: Qinshan), a také vyrábí prototyp palivové soustavy pro čínský design tlakovodního reaktoru CAP1400.

V roce 2016 byla zahájena pilotní výrobní linka v zařízení Pao-tchou, která vyrobila palivové články pro čínský demonstrační projekt vysokoteplotního plynem chlazeného reaktou typu HTR-PM v lokalitě Š‘-tao-wan (pinyin: Shidaowan).

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..