Britský institut Energy Technologies Institute (ETI) oznámil žádost o návrhy partnerů, které hledá pro spolupráci na novém projektu, jenž zajistí lepší pochopení nákladových faktorů při výstavbě nových jaderných elektráren. Žádost o předkládání návrhů bude ukončena dne 28. července v poledne; lhůta pro oznámení záměru předložit návrh je do 30. června 2017.

jaderná energie - Britský institut hledá partnery ke zkoumání nákladů za výstavbu jaderných elektráren - Ve světě (ETI Logo RGB WHITE Bkground BEST VERSION 2010) 1
Logo institutu (zdroj: CO2 Stored)

Projekt s názvem Nuclear Cost Drivers Project identifikuje a analyzuje historické, současné i budoucí jaderné projekty s cílem určit oblasti designu, výstavby a provozu jaderných elektráren, které by mohly přinést potenciální snížení nákladů. Institut ETI ukázal, že jaderná energie má potenciálně významnou roli při přechodu Spojeného království na nízkouhlíkovou ekonomiku tak dlouho, dokud je nákladově konkurenceschopná v rámci celkového energetického mixu a dokud existuje potřeba na trhu.

Ve Spojeném království je počáteční výzvou pro toto průmyslové odvětví dokončit výstavbu a uvedení do provozu nových jaderných projektů v příštích deseti letech v rámci přijatelných norem pro rozpočet a časový harmonogram, uvedl institut ETI. Po dodání těchto prvních elektráren bude následnou výzvou zajistit snížení nákladů za elektrárny, které splní očekávání vlády, investorů i spotřebitelů.

„Nové jaderné kapacity nasazené do roku 2030, 2050 nebo potenciálně později závisejí na širokém spektru faktorů, včetně trvalé konkurenceschopnosti nákladů,“ uvedl Mike Middleton, manažer strategie jaderného programu institutu ETI. Dále prohlásil: „Náklady za obnovitelné zdroje se časem snižují prostřednictvím výzkumu, vývoje a nasazení, ale dosud k tomuto v jaderném sektoru nedošlo.“

Projekt „shromáždí důkazy o možných úsporách nákladů při zavádění současných designů všech velkých reaktorů generace III+ a potenciál pokročilé koncepce reaktorů generace IV, které přinesou postupnou změnu ve snižování nákladů“, dodal.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..