V reaktorových nádobách ve druhém bloku jaderné elektrárny Tihange a třetím bloku JE Doel nacházejících se v Belgii nebyly nalezeny žádné nové tzv. vodíkové „vločky“, ukázalo porovnání nedávných inspekcí s kontrolami, které byly provedeny v roce 2014. Státní regulační orgán uvedl, že nedošlo ani ke zvětšování dříve odhalených vloček.

jaderná energie - Belgické reaktorové nádoby nevykazují žádné nové vady - Ve světě (Tihange NPP Electrabel) 1
JE Tihange (zdroj: ANS Nuclear Cafe)

Druhý blok JE Tihange a třetí blok JE Doel byly odstaveny v roce 2012, kdy ultrazvukový test naznačil možnou přítomnost vad v jejich reaktorových nádobách. Další zkoušky prokázaly, že závadami byly vodíkové vločky, jež vznikly během výrobního procesu. Regulační úřad Federal Agency for Nuclear Control (FANC) umožnil společnosti Electrabel obnovit provoz na obou blocích v květnu roku 2013, přičemž požádal o provedení dalších testů, které vyhodnotí vliv těchto vloček v průběhu času.

V březnu roku 2014 společnost Electrabel posunula termín plánované odstávky obou bloků, neboť další testy zaměřené na vodíkové vločky naznačily, že by mohly mít vliv na mechanické vlastnosti tlakových nádob reaktorů. Tyto odstávky měly původně trvat šest týdnů, ale reaktory zůstaly i poté mimo provoz.

V polovině listopadu roku 2015 úřad FANC schválil restartování obou bloků po tom, co došel k závěru, že je bezpečné vrátit reaktory zpět do provozu. Regulační úřad souhlasil se společností Electrabel, že vločky „nemají žádný negativní dopad na strukturální integritu reaktorových nádob“.

Oba bloky byly znovu uvedeny do provozu v prosinci roku 2015, ale regulační úřad FANC požádal, aby společnost Electrabel prováděla další inspekce reaktorových nádob během jejich dalších odstávek pro výměnu paliva a poté nejméně jednou za tři roky. Nové kontroly byly provedeny během odstávek pro výměnu paliva – na třetím bloku JE Doel v listopadu loňského roku a na druhém bloku jaderné elektrárny Tihange v dubnu tohoto roku. Oba bloky znovu zahájily provoz v loňském prosinci, respektive v letošním květnu.

Úřad FANC nyní uvedl, že analýza výsledků těchto inspekcí mu „umožňuje dospět k názoru, že se neobjevily žádné nové vodíkové vločky a že již nebyly zjištěny žádné změny ve velikosti vodíkových vloček, které byly nalezeny dříve“.

Regulační úřad dodal: „Vzhledem k době potřebné k úplné analýze a interpretaci výsledků úřad FANC souhlasil s tím, že společnost Electrabel je oprávněna požádat o opětovné spuštění reaktorů po částečné analýze výsledků.“ Nicméně úřad FANC stanovil, že kompletní analýza by měla být dokončena do tří měsíců od opětovného uvedení bloků do provozu.

V případě třetího bloku jaderné elektrárny Doel regulační úřad FANC sdělil, že výsledky úplné analýzy potvrdily výsledky provizorní analýzy „v plném rozsahu“. Společnost Electrabel musí předložit výsledky úplné analýzy pro druhý blok jaderné elektrárny Tihange do měsíce září.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..