Letošního ročníku mezinárodního jaderného veletrhu Atomexpo se stejně jako v předchozích letech účastnily i české a slovenské firmy a s několika z nihc byla podepsána memoranda o spolupráci i konkrétní dohody. Tématem fóra byly výzvy, které staví dnešní doba před jadernou energetiku, a inovace, které jí umožní se dále rozvíjet.

jaderná energie - Atomexpo 2017: dohody s českým jaderným průmyslem - Ve světě (DSC 8942 1024) 1
Podpis dohody mezi Aliancí české energetiky a Rosatomem. (Foto Atominfo)

Memoranda s českými firmami

Pro český jaderný průmysl byl zásadní podpis několika memorand o spolupráci. První podepsala společnost Rusatom Service (ze struktury Rosatomu) s Aliancí české energetiky, která sdružuje významné české firmy podnikající v projektování, výrobě a montáži zařízení pro jaderné elektrárny. Podle Josefa Perlíka, generálního ředitele Škoda JS a zástupce předsedy výboru Aliance, nyní začne pracovní skupina detailně zkoumat projekt ruské elektrárny a vybírat jeho části, které jsou vhodné pro dodávku českých firem. Otevírá se tak možnost, aby se české firmy zapojovaly do projektů Rosatomu daleko více než tomu je dnes.

Druhé memorandum o spolupráci podepsala česká Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) se svým ruským ekvivalentem EXIAR. Spolupráce se bude týkat zahraničních projektů Rosatomu, kterých má tato společnost v různé fázi realizace celkem 34. Pro dodávky do jaderných elektráren je podpora ze strany exportních úvěrových i pojišťovacích společností typická, protože jde o dlouhodobé a kapitálově značně náročné zakázky. O to větší potenciál pro rozvoj českého průmyslu nabízejí díky své přidané hodnotě.

Další memorandum podepsaly společnosti Škoda JS a Rusatom Service o spolupráci při modernizaci arménské jaderné elektrárny Mecamor. Společně s memorandem byla podepsána i dohoda na dodávku systému kontroly a řízení, která má být provedena během plánované odstávky v roce 2018 a má umožnit prodloužení provozu tohoto jediného jaderného bloku, který je v Arménii v provozu. Podle Perlíka tato dohoda navazuje na loňskou dohodu, kterou společnosti uzavřely na přípravné práce ke spuštění 3. a 4. bloku slovenské jaderné elektrárny Mochovce.

 

Inovace v jaderném průmyslu

Disktující během fóra odhlédli od minulosti a věnovali se budoucímu vývoji jaderné energetiky. Kladli důraz na spojení obnovitelných zdrojů a jaderné energetiky, dvou významných nízkoemisních zdrojů elektřiny, které by se měly doplňovat a ne si konkurovat. Z hlediska inovací byl zajímavý 3D tisk pro jadernou energetiku. Rosatom vyvíjí a testuje své vlastní tiskárny, které dokáží tisknout díly z hliníku, oceli, titanu a kovových slitin, a pracuje na zařízení schopném tisknout z keramických materiálů. Podle představitele Rosatomu mají 3D tištěné díly potenciál v určitých specifických oblastech jaderné elektrárny včetně samotného reaktoru. Jde o díly, které by bylo kvůli jejich složitým tvarům příliš nákladné vyrobit klasickou cestou.

O autorovi

admin

jaderná energie - Fotogalerie: Atomexpo 2017 - Ve světě (1430 640) 3
Následující článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..