Aliance české energetiky, která sdružuje významné tuzemské strojírenské podniky, podepsala v Moskvě s ruskou státní společností Rosatom dohodu o budoucí spolupráci. Cílem memoranda je rozvoj spolupráce v oblasti jaderné energetiky. Primárně jde o účast členských firem aliance v projektech Rosatomu v Rusku i třetích zemích. Rosatom o tom dnes informoval ČTK.

jaderná energie - Aliance české energetiky a Rosatom podepsaly dohodu o spolupráci - Ve světě (Vizualizace 5. bloku v Dukovanech s reaktorem typu VVER. Zdroj Rosatom) 1
Vizualizace 5. bloku v Dukovanech s reaktorem typu VVER (zdroj: Rosatom)

Spolupráci českých a ruských firem v jaderné energetice podpoří státní exportní pojišťovny EGAP a EXIAR, sdělila ČTK mluvčí EGAP Hana Hikelová. České společnosti podle ní projevují zájem například o projekt první jordánské jaderné elektrárny Qasr Amra, kde Rusové i Jordánci předpokládají vysoký podíl subdodavatelů ze třetích zemí.

„Účast na stavbě jaderných elektráren v zahraničí je pro české firmy naprosto zásadní i vzhledem k tomu, že se přímo v Česku zatím žádný další atomový reaktor nestaví,“ uvedl generální ředitel EGAP Jan Procházka. Také mezi EGAP a EXIAR bylo dnes podepsáno memorandum, a to o společné podpoře obchodu a investic v jaderné energetice.

Rosatom patří mezi zájemce o stavbu nových jaderných bloků v Česku. Kromě něj patří mezi zájemce francouzská EDF, americko-japonská Westinghouse Electric Company, jihokorejská KHNP, čínská China General Nuclear Power a společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea.

Rosatom staví kromě Ruska jaderné reaktory v Indii, Finsku a Turecku. V letošním roce by měla být zahájena dostavba maďarské jaderné elektrárny Paks. Evropská komise v březnu povolila Maďarsku její rozšíření o dva další reaktory. Dostavbu mají provést a financovat právě Rusové.

„Podpis MOU mezi Rosatomem a Aliancí české energetiky založené v prosinci 2015 v souladu s Národním akčním plánem jaderné energetiky, která má v poslání  podporovat  a pomáhat získávat zejména zahraniční  zakázky pro české výrobce z oblasti jaderné energetiky je významným krokem k naplnění poslání Aliance. Otevírá se tak možnost k účasti českých výrobců na výstavbě  jaderných elektráren, které staví Rosatom v zahraničí. Rosatom staví  své jaderné reaktory projektu VVER 1000 – VVER 1200 MW  v Indii, Finsku, Turecku a dalších zemích. Zejména maďarská Paks II, kde by vlastní výstavba měla být zahájena letos, by byla výbornou příležitostí pro české firmy. Zatím se čeští výrobci zúčastňují na modernizacích a rekonstrukcích ruských a ukrajinských jaderných bloků a výstavbě jaderných bloků podle ruského projektu v Rusku i dalších zemích světa. Účast na nové výstavbě je  ovšem něco  kvalitativně jiného. Jen doufám, že tato příležitost nebude promarněna. U této příležitosti připomínám, že kdysi taková spolupráce fungovala. například JE Bilibino na Čukotce (4x 12 MWe) byl společný rusko-česko-maďarský projekt, kdy česká strana, tehdy První brněnská strojírna  dodávala turbíny, ruská strana reaktorový ostrov a maďarská strana  vzdušný chladič kondenzátoru. Elektrárna byla ovšem spouštěna v roce 1972,  ale funguje dodnes,“ uvedl bývalý ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Aleš John, který je nyní viceprezidentem Inženýrské akademie ČR.

Rosatom dnes dále oznámil, že jeho dceřiná firma Rusatom Service podepsala smlouvu se společností Škoda JS o dodávkách zařízení pro kontrolu ochranných systémů pro arménskou jadernou elektrárnu Metsamor. Výši kontraktu nesdělil.

Aliance české energetiky byla založena v roce 2015. Lídrem uskupení je Škoda Praha, kterou stoprocentně vlastní ČEZ. Mezi další členy patří třeba Škoda JS, Doosan Škoda Power, Královopolská RIA nebo ZVVZ Group.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..