Projekt na výstavbu nových bloků jaderné elektrárny VC Summer je v současné době dokončen již z více než 64 %, oznámila společnost South Carolina Electricity & Gas (SCG&E) v nejnovější zprávě pro státní komisi Public Service Commission (PCS). Termíny dokončení bloků s tlakovodními reaktory AP1000 se zatím nezměnily od předchozích plánů, avšak budou s největší pravděpodobností revidovány v důsledku bankrotu společnosti Westinghouse.

jaderná energie - Výstavba JE Summer dále pokračuje - Nové bloky ve světě (Summer aerial jan 2017 460) 1
Areál JE Summer, foto z ledna letošního roku (zdroj: World Nuclear News)

Výstavba druhého bloku jaderné elektrárny Summer začala v březnu roku 2013, práce na třetím bloku elektrárny byly zahájeny v prosinci téhož roku. Podle současného harmonogramu mají bloky do provozu vstoupit v dubnu, respektive v prosinci roku 2020. Dceřiná společnost korporace Scana – společnost SCE&G – je povinna o stavu projektu čtvrtletně informovat komisi PSC v rámci zákona Base Load Review Act (BLRA), který se vztahuje na výstavbu elektráren, které podléhají regulacím.

Nedávno vydaný harmonogram společnosti Westinghouse naznačuje, že projekt zatím zůstává bez změn a je na dobré cestě k dodržení dat zprovoznění bloku v rámci osmnáctiměsíční lhůty stanovené zákonem BLRA, uvedla firma SCG&E. „Harmonogram ale bude ještě revidován ve světle předchozí neschopnosti společnosti Westinghouse dosahovat předpovídané pracovní produktivity a ve světle bankrotu této společnosti,“ dodala firma.

K 31. březnu byla výroba strojního zařízení pro elektrárnu dokončena z 96 %, zadáno bylo 88,2 % z celkového množství zakázek, stavební činnosti byly dokončeny z 34,3 % a předprovozní aktivity byly dokončeny z 8,6 %. Po zvážení a agregování těchto údajů je podle společnosti projekt v současné době celkově dokončen z 64,1 %. V posledním čtvrtletí byl na staveniště elektrárny například dodán poslední ze čtyř parogenerátorů a dvě hlavní cirkulační čerpadla ze čtyř pro druhý blok. Zbylá hlavní cirkulační čerpadla pro druhý blok jsou již dokončena a nyní čekají na odeslání, zatímco hlavní cirkulační čerpadla třetího bloku jsou v současné době ve finální fázi montáže a testování.

Společnost SCE&G komisi PSC potvrdila, že po krachu společnosti Westinghouse stále zvažuje, zda dokončit nebo nedokončit jeden či oba bloky. Firma komisi PSC oznámila, že rozhodnutí by mělo padnout během druhého čtvrtletí letošního roku. Při rozhodování společnost důkladně posoudí všechny aspekty možností dokončení obou bloků, zrušení celého projektu nebo dokončení pouze jednoho ze dvou bloků.

Společnost také podotkla, že dosud neověřila revidované odhady společnosti Westinghouse, že na dokončení bloků bude nutné vynaložit o 829 milionů dolarů více, než může firma Westinghouse po společnosti  SCE&G v rámci podepsaného kontraktu požadovat. Náklady, které společnost Westinghouse může po firmě SCE&G požadovat navíc, jsou totiž zastřešeny na 25 % z peněz, které firma v době porušení kontraktu již investovala.

„Strop je v současné době na zhruba 940 milionech dolarů, což přesahuje množství dodatečných nákladů zmiňovaných v neověřených odhadech společnosti Westinghouse na dodatečné náklady,“ uvedla firma. Platební povinnosti společnosti Westinghouse jsou garantovány její mateřskou firmou – korporací Toshiba – přímo v kontraktu o výstavbě elektrárny.

Westinghouse je ochoten i nadále projekt podporovat v oblastech jako je strojní vybavení, zadávání zakázek, testování, licencování, zahájení provozu, kybernetické bezpečnosti a v administrativních oblastech, uvedla firma SCE&G.

„Společnost SCE&G nyní analyzuje míru možného zapojení společnosti Westinghouse v dalším pokračování projektu. Rovněž firma analyzuje, jaké prostředky bude nutné vynaložit na pokračování projektu v případě další neúčasti firmy Westinghouse ve vedoucí roli,“ uvedla firma. Posouzení škod způsobených společností Westinghouse za předpokládané porušení kontraktu a schopnosti společnosti Westinghouse a její mateřské firmy platit tyto škody budou velmi důležitou součástí analýzy firmy v oblasti ceny dokončení nových bloků.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..