V temelínské elektrárně byla dne 19. května zahájena tříměsíční odstávka druhého bloku. Během této odstávky energetici vymění čtvrtinu paliva a rovněž zmodernizují kompenzátor objemu. Druhý blok byl provozním personálem odpojen od přenosové soustavy 19. května ve 21:00 hod. V době odstávky budou energetiky mimo jiné zkontrolovány bezpečnostní systémy nebo proběhne vyzkoušení těsnosti ochranné budovy kolem reaktoru. ČTK tyto informace sdělil mluvčí JE Temelín Marek Sviták.

jaderná energie - V JE Temelín byla zahájena tříměsíční odstávka druhého bloku - V Česku (08 temelin resized) 1
JE Temelín (zdroj: cez.cz)

„O víkendu budeme blok vychlazovat. Například v primárním okruhu budeme snižovat teplotu vody přibližně o tři sta stupňů. Hned od pondělí se rozběhnou hlavní práce,“ doplnil Sviták. Odstávku vede JE Temelín z nového řídicího centra.

Energetici vymění v následujících třech měsících celkem 43 palivových souborů. „Tradičně zkontrolujeme bezpečnostní systémy, turbínu a další zařízení. Naopak poprvé od začátku provozu proběhne rozsáhlá modernizace kompenzátoru objemu. Spočívá v úpravě konstrukce a doplnění tras pro odvod nezkondenzovaných plynů,“ vysvětlil Sviták. Součástí harmonogramu odstávky je rovněž důležitá zkouška těsnosti ochranné budovy kolem reaktoru. Na každém bloku se tato zkouška provádí každé čtyři roky, během ní se do ochranné budovy přivede přes 40 tun vzduchu.

Plánovaná odstávka prvního výrobního bloku JE Temelín by pak měla začít dne 30. prosince. I v tomto případě ČEZ očekává, že potrvá tři měsíce.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila od začátku roku 7,2 TWh elektrické energie.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..