V Jaderné elektrárně Dukovany dělníci do konce letošního roku opraví jednu z celkem osmi chladicích věží. Výška těchto věží činí 125 metrů. Dělníci nyní pracují na věži číslo 7, opravovat budou její vnější i vnitřní část. Náklady této opravy byly vyčísleny na několik desítek milionů korun. Tyto informace sdělil dne 29. května ČTK tiskový mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

jaderná energie - V JE Dukovany dělníci opravují chladicí věž - V Česku (JE Dukovany Zdroj archiv2 1) 1
JE Dukovany (zdroj: archiv)

V minulém roce nechala skupina ČEZ v Dukovanech spravit koruny dvou chladicích věží, tyto práce přišly asi na milion korun. Chladicí věž číslo 7 nyní prochází kompletní rekonstrukcí, což je výrazně větší a časově náročnější oprava, vysvětlil mluvčí.

Chladicí věže slouží elektrárně od jejího zprovoznění v roce 1985. Jejich účelem je odvádění zbytkového tepla. U paty tyto věže v průměru měří 90 metrů, v horní části pak 60 metrů. V minulém roce byl systém chlazení dukovanské elektrárny doplněn o dva nízké bloky věží s ventilátory, které jsou odolnější proti zemětřesení.

Chladicí věž číslo 7 byla naposled opravena v roce 1995. Dělníci z firmy specializované na výškové práce se na ni vrátili letos v měsíci březnu. Pokud jim to počasí dovolí, pracují i v noci; rychlost větru totiž nemůže přesahovat osm metrů za sekundu. Pracovníci se po věži pohybují na zavěšené lávce, jízda do koruny na ní trvá celkem 20 minut.

Bezděk doplnil: „Součástí rekonstrukce jsou opravy ocelových konstrukcí, vnitřních pochozích lávek, zábradlí, potrubí, žebříků i bazénu pod věží.“ Rozloha vnějšího pláště věže je přes 46 000 metrů čtverečních, tedy asi jako 12 fotbalových hřišť. Pracovníci musejí nejprve z věže odstranit nesoudržný beton, poté ji očistí proudem vody. Následně firma na povrch věže nanese vrstvu speciální směsi a opatří ji nátěrem. Vnitřek věže budou dělníci opravovat, až jím nebude procházet pára. Stane se tak během plánovaných odstávek třetího a čtvrtého výrobního bloku JE Dukovany. Na závěr dostane vrcholová část věže červenobílé pruhy, což je značení důležité pro letecký provoz.

Čtyři dukovanské bloky mají v součtu instalovaný výkon 2 040 MW. Běžně pokrývají 20 % české spotřeby elektřiny.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..