Jaderná elektrárna Temelín v pátek zahájí plánovanou tříměsíční odstávku druhého bloku. Během ní energetici vymění čtvrtinu paliva, zmodernizují kompenzátor objemu, zkontrolují bezpečnostní systémy nebo vyzkouší těsnost ochranné budovy kolem reaktoru. Celkově bude mít odstávka přes 10 000 činností. Odstávku Temelín povede z nového řídícího centra. ČTK to řekl mluvčí jaderné elektrárny Marek Sviták.

jaderná energie - Temelín zahájí v pátek plánovanou tříměsíční odstávku - V Česku (KHR46c534 jete) 1
JE Temelín (zdroj: idnes.cz)

Nové řídící centrum se nachází na ploše zhruba 500 metrů čtverečních, kde pracují čtyři desítky odborníků ze samotné elektrárny i od dodavatelů. „Půjde o takový ´řídící mozek´ odstávky. K jeho využití nás inspirovala americká elektrárna Sequoyah. Loni jsme z centra s úspěchem řídili část prací, letos už zde odřídíme celou odstávku,“ uvedl ředitel Temelína Bohdan Zronek.

Při tříměsíční odstávce energetici vymění 43 palivových souborů. „Tradičně zkontrolujeme bezpečnostní systémy, turbínu a další zařízení. Naopak poprvé od začátku provozu proběhne rozsáhlá modernizace kompenzátoru objemu. Ta spočívá v úpravě konstrukce a doplnění tras pro odvod nezkondenzovaných plynů,“ řekl Sviták. Součástí harmonogramu odstávky je i důležitá zkouška těsnosti ochranné budovy kolem reaktoru. Na každém bloku se provádí jednou za čtyři roky, během ní se do ochranné budovy přivede přes 40 tun vzduchu.

Plánovaná odstávka prvního temelínského bloku by pak měla začít 30. prosince. I v tomto případě ji ČEZ plánuje na tři měsíce. Temelín vyrobil od začátku roku 7,1 terawatthodin elektřiny.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..