Švýcarsko hlasovalo dne 21. května v referendu ohledně schválení revize energetické politiky země, která podporuje využívání obnovitelných zdrojů energie a energetickou úsporu. Revidovaný energetický zákon s názvem Federal Energy Act také zakazuje výstavbu nových jaderných elektráren.

jaderná energie - Švýcarští voliči schválili postupné vyřazování jaderných elektráren - Ve světě (ensi kkw beznau 6) 1
Švýcarská jaderná elektrárna Beznau (zdroj: Ensi)

Nová švýcarská energetická politika byla vytvořena v reakci na nehodu z března roku 2011, která se udála v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči. O dva měsíce později se jak švýcarský parlament, tak vláda rozhodly postupně ukončit výrobu elektřiny z jaderné energie. Iniciativa Energy Strategy 2050, kterou vypracovala Federální rada (Federal Council), vyzývá k postupnému odchodu od jaderné energetiky. Rovněž předpokládá rozšířené využívání obnovitelných zdrojů energie a vodních elektráren, avšak očekává, že se zvýší i důvěra ve fosilní paliva a dovoz elektrické energie – jako dočasné opatření.

V září roku 2013 Federální rada přijala návrh balíčku opatření spojených s iniciativou Energy Strategy 2050 a předložila ho parlamentu k projednání. V minulém roce Národní rada (National Council) – horní komora švýcarského parlamentu – přijala návrh, kdy během rozhodování bylo 120 členů pro, 72 proti a 6 se zdrželo hlasování. Rada států (Council of States) – dolní komora parlamentu – návrh balíčku následně schválila 35 hlasy pro, 6 hlasy proti a 3 členové se zdrželi hlasování. Nicméně Švýcarská lidová strana (Swiss People’s Party) se, mimo jiné, postavila proti revidované energetické politice a uspěla v žádosti o referendum ohledně jejího schválení. Kritici tvrdí, že implementace strategie  Energy Strategy 2050 bude příliš nákladná, povede k větší byrokracii a omezením, ohrozí dodávky elektrické energie v zemi a poškodí krajinu.

Při hlasování ze dne 21. května hlasovalo 58,2 % švýcarských občanů pro podporu revize zákona Energy Act. Účast v referendu činila 42,3 %.

Spolková rada (Federal Council) a parlament společně doporučily, aby voliči tento návrh přijali, přičemž tvrdily, že tento krok povede k postupnému odchodu od jaderné energetiky a zajistí, že Švýcarsko bude moci snížit svou spotřebu energie a závislost na dovážené energii z fosilních paliv, zatímco zároveň zvýší podíl místních používaných obnovitelných zdrojů energie. Tento krok, uvádějí společně, přinese investice a pracovní pozice ve Švýcarsku, a tím prospěje obyvatelstvu i ekonomice.

Podle strategie Energy Strategy 2050 bude od spotřebitelů elektřiny každoročně vynaloženo 440 milionů eur na financování investic do větrné, solární a vodní energie. Výroba ze solárních, větrných, biomasových a geotermálních zdrojů se má do roku 2035 zvýšit z 2,831 TWh na minimálně 11,4 TWh. Vodní elektrárny v současné době představují 60 % energetického mixu Švýcarska, jaderná energetika pokrývá 35 % energetických potřeb. Další částka ve výši 412 milionů eur bude také vyčleněna ze stávajících daní za fosilní paliva, aby se snížila spotřeba energie v budovách o 43 % do roku 2035 ve srovnání s úrovní z roku 2000.

Pro nové jaderné reaktory nebudou vydána žádná stavební povolení podle revidovaného energetického zákona a nebudou povoleny žádné „základní změny“ stávajících jaderných elektráren. Pět stávajících reaktorů v zemi bude moci zůstat v provozu tak dlouho, dokud je úřad Federal Nuclear Safety Inspectorate bude považovat za bezpečné. V roce 2003 Švýcarsko uložilo moratorium na vývoz použitého paliva pro přepracování do roku 2020. Strategie Energy Strategy 2050 prodlužuje tento zákaz na dobu neurčitou.

Ministerstvo životního prostředí, dopravy, energetiky a komunikace uvedlo, že očekává, že revidovaný energetický zákon vstoupí v platnost společně s dalšími příslušnými předpisy na začátku příštího roku.

Ministr energetiky Doris Leuthard uvedl na tiskové konferenci po hlasování: „ Po šesti letech debat v parlamentu a na úrovni výborů může začít nová kapitola ve švýcarské energetické politice. Stále je tu však ještě spousta práce.“

V referendu, které proběhlo v listopadu loňského roku, švýcarští občané odmítli iniciativu Strany zelených, která vyzývala k limitu 45 let pro provozní životnost stávajících jaderných elektráren.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..